Podle ředitele HZS počet náročných zásahů ve vysokohorském terénu vzrostl. Ilustrační foto

Podle ředitele HZS počet náročných zásahů ve vysokohorském terénu vzrostl. Ilustrační foto | foto: Otakar Grusser

Záchrana na Slovensku může přijít na statisíce

  • 20
Turisté, kteří se vydají do slovenských hor po 1. červenci letošního roku, by si měli dát pozor a příliš neriskovat. Podle novelizovaného zákona totiž záchranáři začnou vybírat poplatky za záchranné operace. Zásah Horské služby může turistu přijít až na několik set tisíc korun.

"Za jednodušší zásahy zaplatí turisté asi pět set až tisíc slovenských korun. V případě několikadenního pátrání, do kterého je nasazena řada lidí a hodně techniky, se může částka vyšplhat i na několik set tisíc," upozornil šéf Horské služby (HZS) Jozef Janiga.

Odhadem by tak mělo do rozpočtu HZS plynout z poplatků za záchranu turistů přibližně sedm až devět milionů korun ročně. Jeden zásah Horské služby přijde v průměru asi na tři a půl tisíce slovenských korun.

"Přestože ve srovnání s rokem 2003 počet návštěvníků slovenských hor v roce 2004 klesl, počet náročných i finančně nákladnějších zásahů ve vysokohorském terénu vzrostl," upřesnil Janiga.

Více zásahů stojí více peněz
Zvýšený počet zásahů horské služby znamená podle jejího ředitele značný dopad na rozpočet záchranářů. "Při náročných akcích je vyšší spotřeba materiálu i pohonných hmot a také vyšší objem příplatků za rizikovou práci a přesčasy," vysvětlil Janiga.

Příjmy z poplatků umožní zvýšit počet záchranářů, zkvalitnit služby a nakoupit novou techniku.

O zpoplatnění záchranářských zásahů po vzoru alpských zemí, kde tento systém funguje už dlouho, usilovali představitelé HZS delší dobu. Prosadit požadavek jim ale umožnila až novela zákona o horské záchranné službě z loňského roku.

Horská služba má už ceník
Podle Janigy sestavila HZS ceník záchranných akcí, vypracovaný na základě srovnání nákladů z posledních deseti let. HZS poskytla tyto údaje i Asociaci slovenských pojišťoven a komerčním pojišťovnám.

Ceník zahrnuje náklady na všechny úkony, které Horská služba při záchranné operaci provádí. Pojišťovny nyní formulují podobu pojistných smluv, jež by umožnily krytí úhrad nákladů spojených se záchranou v horách.

"Zákon sice nestanovuje pro návštěvníky hor žádnou povinnost pojištění, avšak v případě, že člověk nebude pojistku mít, budeme od něj tyto náklady vymáhat," upozornil Janiga. Zároveň dodal, že na Slovensku budou platit také pojistky uzavřené v jiných zemích Evropské unie.

V současnosti má slovenská horská služba 114 zaměstnanců, 96 z nich jsou záchranáři. Roční rozpočet Horské záchranné služby se pohybuje okolo 62,5 milionů slovenských korun.

ČTĚTE TAKÉ
Sedm čechů zahynulo v Tatrách pod lavinou

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video