Začátek školy znamená konec letního klidu. Ilustrační foto

Začátek školy znamená konec letního klidu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Začátek školy přinese nápor pro rodiče

Budoucí prvňáčky čeká velký krok. Zvládnout první třídu není hračka. Povinnosti ale přibudou nejen dětem, ale i rodičům. Když se včas připraví, předejdou stresu. Jinak je může zářijový nápor nepříjemně překvapit.

Nový školní rok se blíží a Dana Adamovská, maminka dvou školáků, sepisuje po návratu z dovolené seznam toho, co je třeba do konce prázdnin ještě stihnout. Její druhá dcera Adélka půjde totiž v září poprvé do školy.

Dana Adamovská si ještě živě pamatuje, jaké potíže provázely začátek školní docházky o dva roky starší Terezu. Pláč a problémy se vstáváním byly tím nejmenším. A tomu se chce tentokrát vyhnout.

Děti školou nestrašte
Mnohé děti, které po prázdninách usednou prvně do školních lavic, mají strach, jak vše zvládnou a zda se jim bude ve škole líbit.

Problémy se vstupem do první třídy mohou nastat především tam, kde potomek nenavštěvoval žádné předškolní zařízení.

Děti, které chodily do školky, jsou zvyklé na společnou činnost a pravidelný režim. Snáze se pak přizpůsobí novým podmínkám. Obavy z neznámého prostředí nejsou cizí dospělým, natož dětem.

"Nástup do školy je v životě dítěte velký krok, rodiče by proto neměli přípravu podcenit," radí dětská psycholožka Pavla Vosmíková.

"Ještě před zahájením školní docházky si s budoucím prvňáčkem popovídejte o tom, co ho ve škole čeká." Vysvětlete mu, že se naučí spoustu nových věcí a pozná nové kamarády.

Prohlédněte si společně nový krásný penál s pastelkami a složte věci do aktovky. Navnadit ho můžete také tím, že ve škole bude hodná paní učitelka. Rozhodně nestrašte budoucího prvňáčka, že mu paní učitelka ukáže, když bude zlobit!

"Pokud máte doma staršího školáka, promluvte s ním, aby schválně nevyprávěl různé historky, které by mu mohly vzít chuť do školy," doporučuje učitelka liberecké základní školy Marta Blažková.

Cestu je třeba nacvičit
Rodiče by měli dát dítěti praktické rady, aby dokázalo vyřešit různé situace. Může jít o jednoduché věci, které však dítěti mohou dělat starosti. Mělo by se umět samo převléknout a přezout.

"Není marné, projdete-li s dítětem ještě před prvním zářím celou cestu do školy a upozorníte ho na případná nebezpečí," radí z vlastní zkušenosti Dana Adamovská.

"Prvňáček také uvítá, když bude vědět, že s ním bude první dny do školy někdo chodit," dodává. Rodiče by na to měli myslet, a pokud je třeba, dohodnout si v zaměstnání posunutí pracovní doby. V každém případě by měli dítě doprovodit první školní den.

Změna denního rytmu
Nejtěžší bývá přechod na nový denní režim. "Jeho úprava trvá obvykle několik dnů, a není rozumné nechat ji až na září," upozorňuje Vosmíková. Problémem není jen vstávání. Dítě musí být mnohem samostatnější i v dalších věcech - při ranní hygieně, oblékání, česání.

Ze školy se bude prvňáček vracet plný dojmů a bude mít i řadu otázek. Dětskému povídání naslouchejte pozorně. Vaše reakce dítěti pomohou orientovat se v nových situacích.

"Někdy vás také jeho dětské historky mohou upozornit, že ne vše ve škole probíhá správně," varuje Pavla Vosmíková. "Náznaky šikany nenechte jen tak. Dítě musí vědět, že se na vás může obrátit v každé situaci a že nalezne podporu."

Domácí příprava je nezbytná
"Čím více času věnujete psaní domácích ukolů a učení s dětmi hned na začátku, tím rychleji si váš potomek osvojí správné návyky a tím méně práce budete mít později, až začne učiva přibývat," radí učitelka Marta Blažková. "I nadané děti je třeba kontrolovat a na jejich domácí úkoly dohlížet," upozorňuje.

Zpočátku nebývá s psaním úkolů problém. Jsou jednoduché a práce s barevnými sešity a dalšími pomůckami děti baví. Důležité je určit, kdy se úkoly budou dělat. Nejvhodnější je, když si děti napíší úkoly hned po návratu ze školy. Pak jim zbude odpoledne dost času na hry a běhání.

Někteří rodiče sice říkají, že jejich dítě je temperamentní a musí se nejprve vyběhat a odreagovat. V zápalu hry však dítě nesleduje čas, a pokud přijde domů pozdě odpoledne, nebude mít chuť se ještě něco učit.

Mnohé děti navštěvují odpoledne různé zájmové kroužky, na které chodí přímo ze školy. To už je dost povinností najednou a dítě by si mělo doma nejprve odpočinout, najíst se a teprve potom se pustit do úkolů.

Důležitá je správná motivace k učení. Pokud se dítěti doma nebude chtít číst, počítat nebo psát, je třeba na ně dohlédnout. "U malého dítěte neuspějete s argumentem: To se ti bude v životě hodit. Rádo si hraje, motivaci k učení lze proto nalézt v tom, co ho baví," doporučuje Marta Blažková.

Existují různé hry a činnosti, které mohou dítě přilákat ke vzdělávání. V žádném případě by mu rodiče s úkoly neměli přehnaně pomáhat, nebo je za ně dokonce psát. Dítě je třeba vést k samostatnosti a odpovědnosti. Mělo by si zvyknout na to, že své úkoly dělá samo a že na své povinnosti pamatuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video