Z témat k maturitě z češtiny by si měl vybrat každý. Ilustrační foto

Z témat k maturitě z češtiny by si měl vybrat každý. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Začaly maturity, jako vždy střetem s češtinou

  • 4
Studenty posledních ročníků středních škol čekají v těchto dnech písemné maturitní zkoušky z českého jazyka. Takzvané zkoušky z dospělosti bude letos skládat 98 tisíc středoškoláků.

Už dnes budou psát písemný test například studenti z gymnázia v Benešově. Jaká témata pro ně profesoři vybrali, maturanti zatím nevědí.

"V minulosti byla na výběr třeba témata o aktuálním dění, o nějakém výročí, o historické události," řekl zástupce ředitele benešovského gymnázia Roman Hroudek.

Školy se snaží, aby byly žánry co nejrůznorodější. "Míváme například úvahu, reportáž, ale i popis. Kantoři vždy navrhnou tak pětatřicet témat a pak z nich vybereme čtyři, která dostanou studenti," vysvětlil ředitel osmiletého gymnázia v Mladé Boleslavi Jaroslav Polívka.

Žádné povodně...
"Ten, kdo je zaměřen na technické věci, si může vybrat něco blízkého, stejně jako jeho spolužák, kterému jsou bližší humanitní vědy," dodal Polívka.

Není tedy výjimečné, že studenti píší například o ekologii nebo o hudební kapele Chinaski. Profesoři se také většinou snaží zahrnout do písemné maturity i aktuální téma.

"Bohužel nemůžeme dát letos téma povodně, protože výběr už je schválený delší dobu. Jinak by tam o nich zřejmě něco bylo," upřesnil zástupce ředitele gymnázia v Dobrušce v Královéhradeckém kraji Václav Dasch.

Jaká konkrétní témata mají studenti na výběr, vyplývá z loňského zadání některých středních škol v celém Česku. Studenti mohli psát úvahu na téma Dokážu ve svém věku docenit přátelství? či Všichni lidé jsou si rovni, někteří jsou si ale rovnější, dále charakteristiku Můj vlastní obraz, reportáž z návštěvy divadla či fejeton nazvaný O zmařených dobrých úmyslech.

...ani parlamentní volby
"Témata se snažíme pojmout spíše obecně. Nehrozí, že by naši studenti psali o parlamentních volbách," uklidnila maturanty ředitelka Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci Irena Přádná.

Většina profesorů středních škol přiznává, že nejčastěji si studenti volí ke zpracování právě úvahu. "Pro studenty je úvaha poměrně dobrý žánr. Je to dost únikové a dá se to vzít trochu ze široka," upřesnil Roman Hroudek.

S mnoha literárními útvary mají středoškoláci velké problémy. Na některých gymnáziích proto profesoři vyberou pouze témata a volbu žánru nechají na studentech.

"Víme, že pro žáky bývá velmi obtížné napsat fejeton. Vždycky se tedy snažíme témata volit spíše úvahová," řekla Irena Přádná. "Mnohdy necháváme volbu útvaru na studentech. Musí jen napsat, jaký žánr si zvolili, a pak ho po celou slohovou práci dodržovat," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video