Jihokorejský voják se účastní společných námořních manévrů s USA (

Jihokorejský voják se účastní společných námořních manévrů s USA ( | foto: Profimedia.cz

Začaly manévry USA a Jižní Koreje. U jihokorejského ostrova zněla palba

  • 1062
Ve Žlutém moři začalo čtyřdenní námořní cvičení USA a Jižní Koreje. Účastní se jich americká letadlová loď George Washington a mají připlout nejméně čtyři další válečné lodi USA. U jihokorejského ostrova Jonpchjong, který v úterý ostřelovala KLDR, byla opět slyšet dělostřelecká palba.

Dělostřelecká palba zazněla ze severokorejské vojenské základny umístěné severně od sporné námořní hranice rozdělující obě Koreje, uvedl člen jihokorejského výboru náčelníků štábů. Úřady nařídily obyvatelům vyhledat na krátkou dobu kryty, na ostrov však žádné střely dle Soulu nedopadly. Úřady také vyzvaly novináře, aby opustili ostrov.

Nařízení k evakuaci obyvatel přišlo jen několik hodin poté, co ve Žlutém moři začalo námořní cvičení Spojených států a Jižní Koreje. Manévry se odehrávají jižně od sporné námořní hranice s KLDR ve Žlutém moři a mají podle Washingtonu především odstrašující efekt.

Jihokorejští vojáci střeží pobřeží ostrova Jonpchjong (28. listopadu 2010)

Tentokrát jsou ovšem záměrně mohutnější než obvyklá pravidelná cvičení obou zemí. Vedle americké letadlové lodi George Washington se ho účastní také tři jihokorejské torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek. George Washington má na palubě 5 500 námořníků. Může nést 75 letounů, včetně stíhacích bombardérů se zásobováním za letu. Na cestě jsou také čtyři válečné americké lodi.

Je to provokace, zuří Pchjongjang

Severokorejské úřady už dříve označily manévry za provokaci a oznámily, že "bez slitování" udeří v případě porušení svého svrchovaného prostoru. S nevolí na cvičení reagovala i Čína, hlavní spojenec Severní Koreje.

Jihokorejští vojáci se účastní společných námořních manévrů s USA (28. listopadu 2010)

Manévry se odehrávají jen pár dní po úterním ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong ze Severní Koreje. Při tomto incidentu přišli o život dva jihokorejští vojáci a dva civilisté. Úterní ostřelování bylo podle některých názorů největším útokem na Jižní Koreu od konce korejské války v roce 1953 (více o útoku KLDR čtěte zde).

KLDR umístila ve Žlutém moři střely země-země

Jihokorejská agentura Jonhap v neděli oznámila, že KLDR rozmístila na odpalovací rampy ve Žlutém moři střely země-země a do oblastí první linie přesunula střely země-vzduch. Zástupci jihokorejského ministerstva obrany to odmítli potvrdit s tím, že jde o vojenské tajemství.

Jihokorejští vojáci se účastní společných námořních manévrů s USA (28. listopadu 2010)Jihokorejský vojenský člun a loď námořnictva u ostrova Jonpchjong (27. listopadu 2010)

Čínská vláda byla tento týden terčem četných kritik za smířlivý postoj ke KLDR, která v úterý ostřelovala jihokorejský ostrov. Peking incident neodsoudil, pouze vyjádřil politování nad lidskými oběťmi. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' odložil plánovanou návštěvu Soulu.

Čína navíc nelibě pohlíží na společné vojenské manévry Soulu a Washingtonu. Peking odmítl jakoukoli vojenskou akci uvnitř "exkluzivní ekonomické zóny Číny" a varoval před "nepředvídatelnými důsledky" cvičení.

Čína zve šest zemí k naléhavému jednání

Peking zároveň v neděli navrhl na počátek prosince naléhavou schůzku zemí, které jednají o jaderném programu KLDR (Kromě Korejí by tam měly být Čína, Japonsko, Spojené státy a Rusko). Na návrh zatím reagovaly pouze Soul a Tokio, a to zdrženlivě.

Šestistranná jednání začala v roce 2003 a jejich cílem je přimět KLDR k likvidaci jaderného programu. KLDR je však loni přerušila na protest proti zpřísněným sankcím uvaleným na ni RB OSN kvůli jejím nukleárním a raketovým testům. Nedávno oznámila, že se chce k rozhovorům vrátit. Washington i Soul ale obnovení jednání podmiňují změnou postoje komunistického režimu.


Obáváte se válečného konfliktu mezi KLDR a Jižní Koreou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7346
NE
NE 3587
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video