Začala poslední bitva o Tikrít

  • 516
Zpravodaj CNN Brent Sadler ohlásil, že se spojenecký konvoj sedmi vozidel dostal v neděli ráno při vstupu do Tikrítu do palby. Očekává se poslední velká bitva. Město Tikrít je rodištěm Saddáma Husajna a středisko jeho klanu. Právě tam se podle amerického brigádního generála Johna Kellyho uchýlili přední Saddámovi stoupenci, kteří ze země nestihli prchnout.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

Přístupové cesty k Tikrítu se však na první pohled zdály být opuštěné, podle zpravodaje Sadlera kolem nich nebyli vidět žádní iráčtí bojovníci ani bojeschopné tanky.

Sadler vjížděl k městu ze severu a v televizní reportáži ukázal opuštěnou vojenskou základnu, a prázdné nebo zničené tanky u cest.

Američtí generálové si byli vědomi, že Saddámovy jednotky se vytratily poté, co američtí vojáci obsadili Bagdád, měli však zprávy o tom, že u Tikríru se zakopávají posily.

Právě v Tikrítu se očekává poslední velká bitva. Agentura DPA uvádí, že k Tikrítu směřují kolony americké námořní pěchoty.

Saddámův generál se vzdal
Přední vědecký poradce iráckého vůdce Saddáma Husajna se vzdal americkým silám. Informovala o tom německá veřejnoprávní televizní stanice ZDF. Generál Amír Saadí, který před vypuknutím iráckého konfliktu otevřeně odsuzoval zbrojní inspekce OSN, se vzdal americkým silám v Bagdádu právě před kamerami ZDF.

Generál Saadí je prvním z 55 iráckých představitelů, po nichž Američané intenzivně pátrají. Jejich podobenky v podobě fotbalových karet dostaly americké jednotky, které je mají zajmout, nebo zabít.

Americký brigádní generál John Kelly se podle agentury DPA ve vojenském táboře u Bagdádu netajil přesvědčením, že velká většina předních stoupenců Saddáma Husajna už Irák opustila. Ti, kteří to nestihli, se prý uchýlili do severoiráckého Tikrítu, rodiště Saddáma Husajna a střediska jeho klanu. Zde se podle Kellyho zdržují příslušníci Republikánské gardy.

Prudká přestřelka přerušila klid v Bagdádu
Prudká přestřelka se v podvečer odehrála mezi americkými vojáky a iráckými útočníky u hotelu Palestine v centru Bagdádu, kde jsou ubytování zahraniční novináři. Bez dalších podrobností to oznámila agentura AFP s odvoláním na své zpravodaje na místě.

Právě před tímto hotelem se ráno shromáždily na rozhlasovou výzvu stovky Iráčanů, aby se ucházeli o místo u policie nebo ve veřejných službách. Po masivním rabování uplynulých dnů začali američtí vojáci vybírat personál těchto sektorů, který má spojencům pomoci zastavit rostoucí chaos v zemi a obnovit bezpečnost a veřejný pořádek.

Iráčtí policisté se poprvé objevili na veřejnosti
Na pomoc při plnění tohoto prvořadého úkolu chtějí USA podle agentury DPA vyslat 1 200 pracovníků justice a policie.

Podle nejnovější zprávy agentury AFP se objevil v ulicích centra Bagdádu vůz irácké policie se třemi policisty v civilu. Je to poprvé, co se iráčtí policisté ukázali na veřejnosti od středy, kdy centrum Bagdádu obsadily americké jednotky.

V Mosulu hlídkují pešmargové
Dopisovatel televize Al-Džazíra z Mosulu hlásí, že kurdští bojovníci - pešmargové - ráno ve městě obsadili hlavní silnice. Ozbrojenci převzali kontrolu nad většinou vyrabovaných domů už v posledních dvou dnech.

Imámové v mešitách vyzvali při ranních modlitbách policisty sloužící za bývalého režimu, aby se opět ujali svých povinností při udržování pořádku.

Na dohled od Mosulu je už konvoj 40 obrněných amerických vozidel. Vyzbrojeny jsou těžkou automatikou a raketomety.

Relativní klid hlásí i Bagdád a Basra
Rovněž v Bagdádu je relativní klid. Američané sporadicky hlídkují v ulicích. Obchodníky ale neuklidnili, kvůli dalšímu možnému rabování své prodejny raději neotevřeli.

V metropoli začali vojáci získávat personál pro policii, aby se zajistil aspoň základní pořádek a bezpečnost.

V jihoirácké Basře Britové plánují spolupráci s policisty, s nimiž by měli společně dohlížet na bezpečnost v ulicích a bránit obyvatelům v plenění. První skupiny strážců pořádku by se měly objevit ve městě nejpozději do 48 hodin a zabezpečit průjezd vozidlům s humanitární pomocí.

Mezinárodní výbor Červeného kříž přestal kvůli rabování dodávat do nemocnic zdravotnický materiál, protože se k potřebným nedostal. Vyzval proto USA, aby zajistily ochranu nemocnic.

Do Iráku míří letadlo s pomocí
Z Kuvajtu odletělo letadlo s 20 tunami materiálu pro zdravotnická zařízení. Náklad zahrnuje materiál první pomoci pro ošetření raněných, mobilní operační sály, inzulín a dětské mléko.

Kuvajtský ministr zdravotnictví upřesnil, že další letadla se zdravotnickým materiálem a potravinami budou následovat. Není problém vyslat i lékařský personál, dodal.

Kurdové se z Kirkúku stahují
Pešmergové v Kirkúku mezitím plní podle Reuters slovo a z města se stahují. Ulice tu střeží američtí vojáci a po dnu zmatků panuje ve městě od noci rovněž klid.

Požadavek na stažení Kurdů vznesli Turci, kteří se obávají kurdských ambicí na vytvoření samostatného státu. Kurdové v severním Iráku mají přes deset let určitou autonomii. Většina Kurdů však žije v jižním Turecku.

Během války zahynulo 107 Američanů
Počet zabitých amerických vojáků v Iráku od zahájení války dosáhl 107. Sdělil to Pentagon.  Pětadevadesát z nich bylo zabito v boji nebo při omylech vlastních sil a 12 přišlo o život při nehodách. V zajetí je sedm vojáků a deset vojáků se pohřešuje.

Spojenci se chystají na Tikrít
Poslední velká bitva této války se zřejmě odehraje v Tikrítu, v Saddámově baště 160 km na sever od Bagdádu. Město se zvláštním statusem, rodiště iráckého diktátora Saddáma Husajna, je už jediným místem, které je schopno alespoň teoreticky odolávat koaličním jednotkám.

Poté, co padl Bagdád, Kirkúk i Mosul, se do více než stotisícového Tikrítu a jeho nejbližšího okolí údajně stáhly poslední bojeschopné síly Iráku.

Americké bombardéry i v pátek pokračovaly v těžkých úderech na elitní Adnánskou divizi Republikánských gard, která se zakopala v nejbližším okolí města.

Do boje půjde nejmodernější jednotka
Zpravodaj televize Sky News James Forlong pak v pátek oznámil, že z Kuvajtu směřuje k Tikrítu i 4. obrněná divize americké armády - nejúdernější a nejmodernější obrněná jednotka na světě. Tato "digitální divize", jak se jí říká v Americe, by měla dorazit k Tikrítu už koncem víkendu.

Americké velení v Kataru už ve čtvrtek také oznámilo, že vyšle k Tikrítu některé jednotky z Bagdádu, aby zjistily skutečnou sílu irácké obrany kolem tohoto města.
"Pokud bude odpor malý, mohly by samy začít s úderem už dříve a později by se k nim připojila i 4. divize," řekl Forlong.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Co je se Saddámem?
Saddám může být mrtvý, zaslechla rozvědka

Rabování v ulicích
Irácká města ovládla anarchie

Britové stahují první vojáky
USA: Saddámův režim skončil, boj nekončí

Spojenci se báli útoku
Američtí vojáci omylem zabili dvě děti

Jak žijí Iráčané
Děti při hře mrzačí nevybuchlá munice

Komentář
Bitva vyhraná, válka pokračuje

Spojenci
Z letadlové lodi míří vojačky do porodnice

Strategie
Kde jsou Republikánské gardy?

WWW
Na internetu se bojuje o Saddáma

Válečný deník
Den 23: Na Tikrít

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

Je v Tikrítu Saddám?
Klíčovou otázkou je, zda je nyní v Tikrítu Saddám Husajn se svými nejvěrnějšími.

Pokud ano, pak právě tady se mohou odehrát boje, jaké Irák ještě nezažil, soudí znalci situace. A buďte si jisti, že kdo mohl utéci z Bagdádu, tak se stáhl právě sem, říkají.

Sunnitská bašta na břehu řeky Tigris má v Iráku zcela výjimečné postavení. Odtud pocházejí a dodnes tu mají své klany a rodiny takřka všichni nejvěrnější Saddáma Husajna.

Tikrít je Saddám a Saddám je Tikrít
Tikrít s iráckým vůdcem stojí i padá. Toto je výstavní město Iráku. Město, které pomohlo Saddámovi a Saddám pak pomohl jemu.

Když Američané začali obkličovat Bagdád, jednou z prvních věcí, kterou udělali, bylo to, že přeťali hlavní tah na Tikrít. Není však vyloučeno, že se mnoha iráckým prominentům včetně Saddáma Husajna a jeho synů Udaje a Kusaje podařilo proklouznout.

Právě v Tikrítu by podle amerických tajných služeb mohly být uschovány i zbraně hromadného ničení, které koaliční americké a britské jednotky dosud nikde neobjevily. Chemické zbraně by mohly být s největší pravděpodobností v objektu Saddámova prezidentského paláce na břehu řeky Tigris.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
USA: Saddámův režim skončil, boj nekončí


Video