Obviněný Roman Tobolka (vlevo) měl pervitin vyrábět a distribuovat. Ilustrační foto

Obviněný Roman Tobolka (vlevo) měl pervitin vyrábět a distribuovat. Ilustrační foto | foto: ČTK

Začal soud s muži, kteří ukryli mrtvého pod podlahu

  • 8
Královéhradecký soud začal rozmotávat příběh starý přes pět let. Osmadvacetiletý Michal Onufer z Vrchlabí tehdy zemřel na předávkování pervitinem. Policie případ nejprve odložila. Nyní ale před soudem stanul Roman Tobolka. Žaloba ho viní z neposkytnutí pomoci a distribuce drog.

Rozčtvrcené tělo Michala Onufera objevili dělníci v březnu 2002 náhodou pod podlahou jednoho opuštěného objektu ve Vrchlabí.

Policie zpočátku úmrtí vyšetřovala jako sebevraždu, později náhled na případ přehodnotila a začala mluvit o vraždě. Teď je opět vše jinak. Obžaloba viní čtyřiačtyřicetiletého Romana Tobolku z toho, že muži podal pervitin, kterým se předávkoval a zemřel.

Tobolka mu podle spisu neposkytl pomoc a poté ho - společně se svým známým Jaroslavem Charvátem - ukryli. Nyní se Tobolka zodpovídá z drogového zločinu a Charvát z trestného činu nadržování.

"Jedenáctého listopadu 2001 mladší z obžalovaných podal Onuferovi drogu, ten pak na předávkování zemřel. Obžalovaní společně od těla oddělili a ukryli některé jeho části," uvedl státní zástupce Milan Vacek.

Podle obžaloby v té době Tobolka, Charvát i Onufer obchodovali s pervitinem. Michal Onufer se na distribuci drog podílel jen okrajově.

V kritický den večer Tobolka s Onuferem podle obžaloby dovezli pervitin třem lidem, kteří si drogu objednali a čekali na ně v Hostinném na Trutnovsku.

Podle spisu si drogu vpíchl do žíly i Onufer, který však zkolaboval. Obžaloba viní Tobolku z toho, že za pomoci jednoho z přítomných narkomanů naložil Onufera do auta a vyrazili do Vrchlabí.

"Naléhal na Tobolku, který řídil, aby Onufera zavezl do nemocnice. Ten, ale odmítl zastavit. U vjezdu do bývalého autokempu svědek z auta vyskočil a utekl," uvedl Vacek.

Podle obžaloby pak Tobolka zavolal Charváta, se kterým tělo znetvořili, hlavu, ruce i nohy oddělili od těla a ukryly pod podlahu objektu v opuštěném autokempu ve Vrchlabí. Ohořelé tělo našli dělníci až při demolici objektu v březnu 2002.

"Tělo bylo ohořelé, protože firma, která demolici prováděla, budovu před zbořením zapálila," uvádí se ve spisu.

Po nálezu mrtvoly začala policie záhadnou smrt vyšetřovat, ale zanedlouho dospěla k překvapivému názoru: šlo o sebevraždu a případ odložila. "Tehdy bylo vyšetřování ukončeno s tím, že se žádný trestný čin nestal," uvedl Vacek.

Matka mrtvého sháněla důkazy
S tím se však rodina mrtvého nespokojila a začala pátrat sama. Například matka Michala Onufera po celé ty roky od nálezu těla jejího syna sledovala dění ve Vrchlabí, shromažďovala informace a pak je předávala policii.

"Vyptávala jsem se lidí ve městě jestli o tom něco neví. Známá mi řekla, že slyšela opilého Charváta v hospodě, jak se chlubil: Pokud někdo půjde proti nám, tak takhle skončí, rozčtvrtíme ho," řekla před soudem matka Jarmila Onuferová.

"Než syn odešel z domu, zazvonil mu telefon. Řekl: ´Mami, koukni se, přišla mi esemeska od Tobolky´. Stálo tam: Michale, čekám tě v deset třicet u Sport klubu. Byl tam i jeho podpis. Syn mi řekl, že tam musí, protože z něho jinak peníze, které mu dlužil nedostane," řekla Onuferová.

Obžalovaní v jednací síni se při její výpovědi nevěřícně kroutili hlavami. Oba vinu jednoznačně odmítli s tím, že se o jeho smrti dozvěděli až s časovým odstupem.

"Vyšetřování s podezřením na vraždu pokračovalo v roce 2005, 2006, kdy se objevily další důkazy, zejména výpovědi svědků z vězení, kde si Tobolka odpykával trest, a také výpovědi některých jeho přátel a družky, kteří uvedli další podrobnosti," řekl Vacek.

Podivnými okolnostmi na počátku vyšetřování se zabývala také Inspekce ministra vnitra, která zjistila pochybení v práci policisty, žádný trest ale nepadl, protože případ byl již promlčen.

Obžalovaní popírají vinu
Oba muži se proti obžalobě ohradili. "Ten příběh, o kterém hovoří obžaloba, se nestal, je smyšlený. Nenesu zodpovědnost za jeho smrt. Hrubě to uráží moji důstojnost, řekl vyučený kuchař a bývalý taxikář Tobolka.

"K tomu 11. listopadu 2001 uvedu toto: V Hostinném jsem toho dne nebyl a ani jsem nikomu kvůli drogám nevolal. V té době jsem byl se známými na chatě ve Strážném. Co je v obžalobě je lež. O jeho smrti jsem se dozvěděl až ve vazbě, kde jsem byl pro distribuci drog," hájil se Tobolka.

Svůj podíl na trestné činnosti odmítl také Charvát, který řekl, že se s Onuferem ani nestýkal. "Podle mě je to komplot policie, když viděli, že mě neusvědčí z vraždy, tak to přehráli alespoň na drogy. Paní Onuferová sbírala po Vrchlabí drby a předávala je policistům. Během vyšetřování jeho rodina dělala na policisty nátlak a zásoboval je nesmysly," řekl také Tobolka.

"Je to způsob obhajoby, který si obžalovaný zvolil, může tvrdit cokoli, je to jeho právo," dodal Vacek.

Tobolkovi hrozí za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek s následkem smrti až patnáct let vězení, Charvátovi za nadržování hrozí až tři roky vězení.

,

Video