Radovan Krejčíř ve svém domě na Seychelách.

Radovan Krejčíř ve svém domě na Seychelách. | foto: Martin Dvořák, iDNES.cz

Soud začal rozplétat, jak chtěl Krejčíř získat stamiliony z Čepra

  • 15
Městský soud v Praze otevřel kauzu, v níž figuruje i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Mimo něj je z mnohasetmilionového podvodu ve společností Čepro a zločinného spolčení obžalováno dalších deset lidí. U soudu se jich sešlo jen devět. Mimo Krejčíře chyběla bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová.

„Není standardní, aby v kauze, která probíhá devět let, padla námitka zachování lhůty k přípravě. Je to absolutně nepřijatelné,“ řešila ještě před tím, než hlavní líčení začalo, předsedkyně senátu Hana Hrnčířová námitku jedné z Krejčířových obhájkyň Petry Lamkové. Obě advokátky převzaly zastupování uprchlíka před třemi dny od Tomáše Sokola a tato doba se jim zdála krátká.

Čepro

Státní firma Čepro (neboli české produktovody) se zabývá skladování a distribucí benzinu a nafty. Zároveň se stará o síť trubek, kterými pod Českem pohonné hmoty proudí. Na několika místech, ukrytých zpravidla v lesích, provozuje zásobníky, ve kterých si petrolejářské firmy skladují své pohonné hmoty. Některé z nich slouží také jako státní rezerva nafty a benzinu pro případy nouze.

Pětasedmdesát minut četl žalobce Jaromír Dolejší z vrchního státního zastupitelství obžalobu. Po její deklamaci, se soudkyně Hana Hrnčířová musela vypořádat s dalším překvapivým vystoupením z lavice obhajoby. Jeden z dalších obhájců se chtěl na místě vzdát zastupování obžalovaného Jana Kohoutka. To ale zamítla. Kromě Kohoutka se zločinného spolčení měli zúčastnit ještě Aleš Zagora, Ivo Hricik, Tomáš Pavlíček, Aleš Kohoutek, Jaroslav Siuda, Radko Nauš a Jaromír Raida.

Celá kauza začala před 11 lety, kdy měl Krejčíř a bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan vypracovat důkladný plán na to, jak vytunelovat podnik, který má na starosti . „Radovan Krejčíř a Martin Pechan spolupracovali na cílené trestné činnosti. Úkolovali další osoby, zajišťovali spojení i předávání listin,“ popisoval spiknutí Dolejší.

Oba hlavní obžalovaní údajně vytvořili falešné pohledávky společností Bena a Tukové závody proti Čepru za takřka tři miliardy korun.

Jednou z pojistek, jak dostat firmu „do kolen“, mělo být také podplacení zaměstnankyně podatelny Čepra Jany Skopcové. Ta podle obvinění „stopila“ předvolánky k soudu. Firma tak měla pro neúčast spor, o němž nevěděla, prohrát.

Padělky v hodnotě 250 milionů švýcarských franků byly údajně dalším skvělým plánem Radovana Krejčíře, jak dostat ze státu dvě miliardy korun. Obžaloba tvrdí, že Radovan Krejčíř chtěl balík peněz nechat v Tukových závodech zabavit podplaceným celníkem. Ten měl potom s penězi zmizet a skupina si naplánovala jeho vraždu. Krejčíř a spol by pak po státu žádali náhradu.

Jenže jednatel Tukového průmyslu, Radek Zwierzina, ze strachu o život v červnu 2005 vše udal policistům. Následoval policejní zásah a známá domovní prohlídka, při které ze své černošické vily Krejčíř prchl nejprve na Seychely a poté do Jihoafrické republiky.

První dva dny procesu jsou na programu výslechy obžalovaných. V září by měl soud vyslechnout šest desítek svědků, projít stohy písemných důkazů či záznamy z policejních odposlechů.

Radovanu Krejčířovi za nejzávažnější z pěti obvinění, přípravu vraždy celníka, hrozí 12 až 15 let vězení či dokonce výjimečný trest. Za zločinné spolčení a podvody ostatním obžalovaným hrozí až 10 let vězení.


Video