Rus Jevgenij Rotshtein, dříve Dogajev, přichází 19. února 2015 k soudu. | foto: ČTK

Únos je nesmysl, letadlo jsem si mohl koupit, hájil se u soudu Dogajev

  • 27
Městský soud v Praze začal rozplétat údajný únos letadla z roku 2006. Podle obžaloby Rus Jevgenij Rotshtein, dříve Dogajev, unesl letadlo na lince z Moskvy do Ženevy. Letoun musel nakonec nouzově přistát v Praze. Obžalovaný to odmítl s tím, že měl zaplacenou dovolenou ve Švýcarsku a kdyby chtěl, letadlo si mohl koupit.

„V prosinci jsme se celá rodina rozhodli, že pojedeme vítat Nový rok do Švýcarska, celkem devět lidí. Za všechny jsem platil já, sto pět tisíc eur, prázdniny v lyžařském středisku ve Švýcarsku,“ zahájil Dogajev líčení o předmětném letu.

Před letem v prosinci 2006 se mu však ozvalo zranění zad z roku 1996, kvůli kterému musel ukončit kariéru fotbalisty. Nemohl vstát a lékař mu musel pomoci injekcemi. Kvůli tomu podle obžalovaného rodina přijela pozdě a byla rozsazena různě po letadle. On sám seděl ve 14. řadě. Připil si s ostatními cestujícími vodkou, kterou koupil na letišti a podle svých slov usnul. 

Vzbudila ho letuška, která roznášela jídlo. On jí za to vynadal a byl to jejich první konflikt, potom mu ještě vytýkala, že stál v chodbičce. Dogajev si odmítal sednout. „Neporušoval jsem žádné předpisy,“ uvedl.

Nakonec vše přišel řešit stevard. Podle Dogajeva to bylo on, který ho pozval, aby vše vyřešili a zapili to. „Je to takový tradiční ruský způsob,“ uvedl obžalovaný.

Vyhrožoval tlačítkem, zneškodnili ho cestující

„Já jsem měl svojí vodku a whisky nemám rád a nepiji ji. Možná v té době bylo už alkoholu hodně, možná byl nekvalitní. Prostě jsem se z té whisky pozvracel. Znepokojilo mě to, byl jsem rozčilený. Jim se nelíbilo, že jsem jim znečistil vnitřek letadla,“ popsal Dogajev, co se podle něj stalo.

Následoval další konflikt, ve kterém se dožadoval kapitána letadla, ale nebylo mu vyhověno. „V jednu chvíli jsem obdržel ránu do hlavy a dá se říci, že tím konflikt skončil,“ řekl Dogajev.

Obžaloba však tvrdí něco jiného: že obžalovaný fyzicky údery pěstí napadl letušku i stevarda. Několikrát se dožadoval kapitána a vyhrožoval zničením letadla. „Já zavolám někoho ze svých a budete dělat, co já chci,“ citovala státní zástupkyně jednu z jeho údajných výhrůžek. Opakovaně podle ní hrozil, že kapitánovi utrhne hlavu. Dožadoval se vstupu do pilotní kabiny a chtěl, aby letadlo přistálo v Egyptě.

S igelitkou v ruce také podle žalobců tvrdil, že má tlačítko a všichni zemřou. „Nakonec byl cestujícími sražen k zemi a spoután. Kapitán pak po seznámení se situací rozhodl o nouzovém přistání v Praze,“ řekla státní zástupkyně.

„Svědci lžou,“ reagoval Dogajev. Podle něj je absurdní, že by chtěl do Egypta, když měl v letadle rodinu a mířili na drahou dovolenou do švýcarských Alp. neměl u sebe mapu Egypta, letní oblečení. „Mohl jsem si koupit letenku do Egypta za 300 dolarů. Mohl jsem si koupit i to letadlo. Ne tak velké, malinké,“ řekl.

Co se týká vypitého alkoholu, uvedl obžalovaný, že se malinko napil doma před odletem a pak až v letadle. Celkem odhadl, že vypil mezi třemi deci až půl litrem vodky.

Dogajeva vydali do Česka Britové, Rusům nevyhověli

Český soud vydal v únoru 2013 na Jevgenije Rotshteina (Dogajeva) mezinárodní zatykač. Británie ho loni na podzim vydala do České republiky, kde je ve vazbě (více o vydání zde). Dogajev strávil po incidentu v roce 2006 dva roky v Česku. Složil dvě milionové kauce, aby mohl být propuštěn z vazby, a rozhodl se zažalovat Českou republiku o miliony korun za to, že jeho držením ve vazbě porušila Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a svobod.

Městský soud v září 2008 rozhodl o tom, že Dogajev bude vydán do Ruska, kde by ho čekala vazba a vyšetřování kvůli únosu letadla. Termín odletu byl stanoven na 24. září, ale muž se k předání na letiště nedostavil. Po své tehdejší advokátce pouze vzkázal, že je v „nějaké jiné evropské zemi, kde požádal o azyl“. Po jeho útěku kauce propadly (více o jeho zmizení zde).

V prosinci 2008 jej zatkla britská policie. O tři roky později získal v zemi azyl. Britové ho však na základě mezinárodního zatykače nakonec vydali do Česka. O vydání žádali i Rusové, ale těm britské úřady nevyhověly.


Video