Efraim Zuroff má spadeno hlavně na doktora z Mauthausenu

Efraim Zuroff má spadeno hlavně na doktora z Mauthausenu | foto: Reuters

Začal poslední lov na nacisty. Ještě než zemřou

  • 50
Dostaneme vás, ještě než stihnete zemřít, vzkazuje Středisko Simona Wiesenthala nacistickým zločincům žijícím v Latinské Americe. Operace Poslední šance začíná a času má málo. Většina z bývalých šéfů koncentračních táborů či vyhlazovacích komand totiž už věkem přesáhla devadesátku nebo zemřela.

Stejně jako slavný lovec nacistů Simon Wiesenthal sám. I proto středisko rozjelo velkou mediální kampaň. Ta už začala v Argentině a brzy bude vyhlášena i v Brazílii, Uruguayi a Chile. Má na mušce hlavně rakouského doktora Ariberta Heima.

Hledá se "doktor Smrt"
Muž, který je pro středisko druhým nejhledanějším nacistou, prováděl pokusy na vězních během druhé světové války. V koncentračním táboře Mauthausen mu říkali "doktor Smrt“, protože vstřikoval vězňům toxické látky přímo do srdce.

"Stačilo by, kdybychom našli Heima, a celý program bude možné označit za úspěch,“ prohlásil na tiskové konferenci v Buenos Aires ředitel Wiesenthalova střediska Efraim Zuroff.

Za informaci vedoucí k dopadení třiadevadesátiletého muže je vypsána odměna 460 tisíc dolarů. Část peněz zaplatí rakouská a německá vláda. Izraelci předpokládají, že je ještě naživu, protože má stále uloženo přes 1,5 milionu dolarů na německém bankovním účtu. Podle Zuroffa se skrývá buď v Argentině, nebo v Chile, kde nyní žije jeho dcera.

"Jsem si jistý, že když někdo zabije vaši babičku a my toho vraha najdeme o šedesát let později, bude vám jedno, zda je mu šedesát nebo devadesát let,“ dodal Zuroff.

Skoro 500 podezřelých, jen 3 zatykače
Nejde však jen o Heima. Každá informace vedoucí k odhalení jiného válečného zločince bude oceněna 10 tisíci dolary.

Latinskoamerická operace Poslední šance navazuje na podobnou evropskou akci, která začala už v roce 2002. I když odhalila 488 lidí podezřelých z válečných zločinů, vedla k vydání pouhých tří zatykačů.

Po druhé světové válce mnoho nacistů uprchlo do Latinské Ameriky, aby si zde vytvořili novou identitu. Podle Wiesenthalova střediska jich bylo až tři sta a mnohdy zde žili s tichým souhlasem místních vlád.

I argentinský prezident Juan Perón se aktivně podílel na jejich "záchraně“ z poválečné Evropy. V Argentině se schoval Hitlerův muž pro konečné řešení židovské otázky Adolf Eichmann nebo Erich Priebke, který se podílel na římském masakru Italů v roce 1944.

Eichmanna si Mossad ještě násilně odvlekl do Izraele, kde ho soud poslal na smrt. Ale v posledních letech už Argentina spolupracuje na vydávání válečných zločinců. V roce 1995 poslala do Itálie Priebkeho, který si tam odpykává doživotní trest.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video