Letní čas byl na území Česka poprvé zaveden za I. světové války. (ilustrační snímek)

Letní čas byl na území Česka poprvé zaveden za I. světové války. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V noci se změnil čas, ručičky hodin se posunuly o hodinu dopředu

  • 167
V Evropě začal platit letní čas. Hodinky je třeba posunout o hodinu dopředu. V následujících dnech se bude podle letního času o hodinu později rozednívat, ale i stmívat. Letos letní čas skončí 28. října.

Traduje se, že prvním, kdo přišel s nápadem zavést letní čas, byl Američan Benjamin Franklin, který už v roce 1784 hovořil o možnosti ušetřit na svíčkách lepším využitím denního světla. Dnešní odborníci tvrdí, že se střídání času v energetice projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší.

To nahrává odpůrcům letního času, kteří tvrdí, že časový posun působí problémy se spánkem a stres. Například lidovecký senátor Petr Šilar chce v EU dosáhnout jeho zrušení. Musel by ale shromáždit nejméně milion podpisů alespoň v sedmi členských zemích.

V Česku byl letní čas zaveden poprvé za 1. světové války v letech 1915 a 1916.

Vrátil se pak za 2. světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979 za ropné krize. Až do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců, od roku 1996 se ČR připojila ke zvyklostem EU a letní čas prodloužila na sedm měsíců do konce října.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video