Začal boj s chřipkou, USA nemají vakcínu

  • 45
Spojené státy mají po předvolební prezidentské kampani téma číslo dvě: chřipku. Na trhu je totiž nedostatek očkovací vakcíny. Prezident Bush dokonce vyzval mladé a zdravé Američany, aby ji přenechali starým a nemocným. V Česku zatím nic takového nehrozí.

O přípravu na útok virů není u nás velký zájem. Lékaři už začali, jako každoročně, zdarma očkovat chronicky nemocné.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová přesvědčovala před několika dny kolegy, že Česku, stejně jako celému světu, hrozí celosvětová epidemie chřipky - pandemie.

Lékaři v této souvislosti varovali, že v Česku je příliš málo lidí očkováno proti "běžné" chřipce. Zatímco v Evropě je to 22 procent, u nás jen sedm.

Chřipková epidemie se přitom v Česku objevuje každý rok, během šesti týdnů onemocní přes dva miliony lidí a zhruba tisíc jich zemře. - více zde

Hlavní hygienik už nařídil, stejně jako v minulých letech, takzvané mimořádné očkování proti chřipce.

Od 1. října by tak měli být zdarma očkováni všichni ti, kteří trpí chronickými nemocemi dýchacích cest, srdce, cév, ledvin a diabetici. "Mimořádné očkování provedou zdravotnická zařízení, která mají uvedené fyzické osoby v péči," nařizuje ministerstvo zdravotnictví.

Ostatní si musí prevenci zaplatit. "Jedna vakcína stojí od 200 do 300 korun, záleží na tom, kde a jakou má lékárna marži. Plus výkon lékaře," sdělil hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký.

Chřipka je velmi zrádná. Jak se jí bránit? - ZDE

Jak virus zabíjí buňku? INFOGRAFIKA

Zájemci o očkování mají podle něj navštívit svého lékaře, který jim vakcínu aplikuje. V hlavním městě pak mohou navštívit i Zdravotní ústav Praha.

Ideální čas pro očkování je stále. "Klidně i v lednu. I když bude chřipka, tak pokud člověk 14 před tím neprodělal horečnaté onemocnění, může být očkován," poznamenal Polanecký.

V USA chybí vakcíny
Ve Spojených státech je zájem o očkování nesrovnatelně větší než v Česku. Vakcíny proti chřipce je tam ale nedostatek. "Nenechal jsem se očkovat proti chřipce a nemíním to udělat," vyzýval podle ČTK prezident George Bush mladé a zdravé, aby přenechali vakcínu starším a nemocným.

Očkovací látka v zámoří došla, protože britský úřad pro dohled nad léky pozastavil začátkem října americké firmě Chiron licenci pro její výrobu kvůli problémům ve výrobním procesu v britském závodě.

Divize Chiron Vaccines má ústředí v britském Oxfordu a vakcína se vyrábí v Liverpoolu. Asi 90 procent tamní produkce jde do USA. Chiron je druhým světovým výrobcem chřipkových vakcín za francouzsko-německou firmou Aventis, která pokrývá až 50 procent světové spotřeby.

Chiron poté oznámil, že v nadcházející "chřipkové" sezoně nebude dodávat svou očkovací látku pro severní polokouli. Už v říjnu se Světová zdravotnická organizace (WHO) obávala, že rozhodnutí britského úřadu může významně ovlivnit průběh chřipkové epidemie a hrozí citelný nedostatek vakcín v USA.

Podle serveru CNN do USA v lednu dorazí zásilka téměř dvou a půl milionu vakcín.

Ve Spojených státech každoročně na chřipku zemře průměrně 36 tisíc lidí. Celosvětově je obětí chřipky každý rok na půl milionu.

U lékaře, ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video