O nový styl psaní se začínají vést spory.

O nový styl psaní se začínají vést spory. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Začal boj o nové psací písmo na základních školách

  • 695
Nové písmo, které se bude zkoušet na základních školách, budí veliké emoce. Jedni se ho nemohou dočkat, jiní ho považují za úpadek vzdělávání. Čeští studenti v zahraničí už s psacím písmem narážejí.

Dětské písanky zaplněné krásně vykrouženým psacím písmem jsou chloubou mnoha rodičů, učitelů i žáků. Ale nakolik skutečně děti potřebují umět krasopisně psát?

Poté, co ministerstvo školství podpořilo testování jednoduššího písma Comenia Script, které na první pohled připomíná tiskací abecedu, vypukla argumentační válka mezi zastánci klasického psacího písma a moderní novinky.

"Některé děti mají s psacím písmem velký problém, ale myslím si, že nakonec právě to, že ho zvládnou, jim pomůže, aby i později ve škole dokázaly zabrat," míní učitelka základní školy Zdena Dušková. Podle ní děti k úspěchu vede právě dřina spojená s nácvikem jemné motoriky rukou. Nové a jednodušší písmo se jí proto moc nelíbí.

Že složité písmo rozvíjí mozek? Nesmysl, říká psychiatr

Mnoho učitelů je naopak podporuje právě proto, že nebudou muset s dětmi týdny a týdny cvičit složité kličky. Neznamená to však, že odpadne procvičování jemné motoriky, jak se obává část kritiků nového písma.

Mezi ty, kdo nové písmo nevítají, patří i další kantorka, Věra Čapková. "Jednoduchost je draze vykoupena tím, že si žák trvale a nevratně odpojí z činnosti svou pravou hemisféru a ztratí veškerou tvořivost a kreativitu. Tato cesta se stává cestou do pekel," napsala ve svém komentáři v MF DNES.

Psychiatr a psychoterapeut Petr Pöthe s ní nesouhlasí. "Je nesmysl, že by zrovna písmo mělo zásadní vliv na rozvoj mozku. Tomu daleko více svědčí třeba to, když je dítě sebevědomé. A sebevědomí mu může srážet třeba právě neúspěšná snaha psát krasopisně," řekl Pöthe.

Ten také připomněl, že se v mnoha zemích, jako třeba v USA či Británii, klasické psací písmo vůbec neučí. "To by tam pak museli být všichni mnohem hloupější než my," podotkl psychiatr.

Za velký nesmysl považuje, pokud dítě i ve vyšším ročníku dostane třeba dvojku z jinak výborně napsané povídky jen proto, že jeho písmo není dostatečně úpravné. "Je chybou, když se několik let života věnuje nácviku krasopisného písma, mozek se rozhodně dá rozvíjet jinak," doplnil Petr Pöthe.

Písmo českých studentů v zahraničí nepřečtou

I když člověk psací písmo zvládne, stejně s ním může narazit. "Je hezké vytvořit si celonárodní šifru, tajné písmo na pomezí azbuky a latinky, ale pak se nesmíme divit, že vázne komunikace s okolím, v cizině naše písmo nikdo nepřečte," podotkla v diskusi na iDNES.cz Karolína, která několik let studovala v zahraničí.

Ani v zemích, kde se psací písmo stále učí, na něm učitelé u starších dětí a studentů tolik nelpí.
Zkušenost Karolíny potvrzuje Alena Rettová, která učí na londýnské univerzitě. "Všichni tu píšou obdobou tiskacího písma a mohu potvrdit, že je mnohem snazší číst rukopisné práce studentů než u nás, kde řada lidí používá písmo psací," řekla kantorka.

Děti na základních školách se učí nový styl psaní abecedy.

Sama začala tiskacím písmem psát už na střední škole. To bylo sice ještě v Česku, ale učitelé byli ze zahraničí a nemohli práce českých studentů přečíst. Podle ní jde u psacího písma rychlost na úkor čitelnosti.

Podle psycholožky Hany Imflaufové by mohlo být nové písmo zvláště vhodné pro děti s poruchami učení.

A jak to bude s podpisem? Část kritiků písma Comenia Script se totiž zaměřuje právě na něj. "Vždyť podpis musí mít každý psací, jinak budou všichni psát stejně," říká například Blanka Veselá, které se už jen proto nové písmo nezdá.

"V tom není vůbec žádný problém, protože podpis si nakonec každý vytvoří úplně po svém," míní autorka písma Radana Lencová. Podle ní to tak nakonec je s jakýmkoli písmem – člověk si vytvoří svůj vlastní rukopis.

Učitelům, kteří se o písmo zajímají, vadí, že zatím není k dispozici dostatek učebních materiálů. To by se však podle Lencové mělo změnit. Chystají se například písanky. Pracovat se podle Lencové může i s vlastní podobou písma. Zatím existují dvě verze, v jedné se písmena nenapojují vůbec, v druhé ano, ale nikoli tak jako v dosavadním krasopisu.

"Testování písma může ukázat, že třeba tohle bude ještě potřeba různě upravit, a já se tomu nebráním," připouští Lencová.

Schvalujete, že se děti už nebudou učit psací písmo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 13. května 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 5513
ANO
ANO 2077

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video