Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Začal boj o nadstandard, platit by se mohlo i za zmrazení bradavic

  • 679
Ministr zdravotnictví Leoš Heger oslovil první lékaře, aby mu pomohli s definicí nadstandardní péče. Odborné spolky jsou ale zatím k diskusím spíše skeptické. Někteří přípravu reforem přirovnávají k Hegerově monologu.

Před dvěma týdny se ministerstvo setkalo se zástupci operačních oborů. "Byla to informativní schůzka s prvními náznaky, že by se v tomto směru dalo něco dělat," řekl iDNES.cz předseda České chirurgické společnosti Miroslav Ryska.

Podle předsedy Urologické společnosti Miroslava Hanuše lékaři se zástupci ministerstva řešili nikoliv samotné standardy, ale to, jak budou postupovat při jejich definici.

Schůzka je zatím podle špičkových lékařů, které iDNES.cz oslovil, první vlaštovkou. Intenzivnější jednání chce ministr zdravotnictví Leoš Heger s lékaři vést až o prázdninách. "Slíbil jsem, že proces spustíme, jakmile novela zákona o veřejném zdravotním pojištění projde ve Sněmovně," sdělil Heger.

Operace by se mohly platit paušálně

Lékaři jsou proto ve sdělování představ k nadstandardu zdrženliví. Podle Petra Arenbergera, který je v předsednictvu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, existuje několik názorových proudů.

"V chirurgii se diskutuje například hrazení nových metod, jakými jsou endoskopické nebo robotické operace. Koncipovat se tato problematika dá i tak, že každá operace bude hrazena jedním paušálem a všechno, co bude nad to, je nadstandard," popsal Arenberger.

On sám se kloní k variantě, kdy by platby pacientů dorovnávaly peníze od zdravotních pojišťoven. "Ty u některých výkonů pokrývají například 60 procent nákladů. Pacient by v nadstandardu zaplatil zbylých 40 a pokryl také nějaký přiměřený zisk zhruba 10 až 20 procent," uvedl příklad. Takový postup již ministrovi navrhli zubaři. Podle nich prodělávají na amalgámových plombách, proto navrhovali, aby si je platili pacienti. Nápad ale v koalici neprošel.

Česká dermatovenerologická společnost, které Arenberger předsedá, zvažuje, že by do nadstandardu zahrnula i vypalování bradavic dusíkem.

"Zmrazení je relativně nákladné a přitom stávající kalkulace kódu není schopna pokrýt náklady na dovoz tekutého dusíku. Když je bradavice odstraněna ostrou lžící, tak je to rychlé a levnější," dodal.

Spory o operaci prostaty

Pohled na nadstandardy zatím část odborníků rozděluje. Společnost robotické chirurgie do jednání chce vstoupit s tím, aby robotické operace onkologických pacientů zůstaly zachovány jako standard, protože jde o zvýšenou bezpečnost pacienta, nikoliv o jeho zvýšený komfort. Například při operaci prostaty robot zvýší pravděpodobnost, že pacient nepřijde po operaci trvale o potenci.

S tím ale nesouhlasí Česká urologická společnost, která prosazuje, aby mezi nadstandard patřila robotická operace prostaty. "Máme zcela legitimně doloženo, že robotická chirurgie speciálně na prostaty nepřináší oproti laparoskopii žádné prokazatelně lepší výsledky a je přitom trojnásobně dražší," upozornil předseda České urologické společnosti Miroslav Hanuš.

"Nikdo se do toho dlouho nepouštěl, protože je problematické, jak se k nadstandardu postavit," vysvětluje si názorové pře místopředseda České chirurgické společnosti Čestmír Neoral. "Prostor dělit péči na standard a nadstandard tu je, ale je těžké rozdistribuovat ji mezi obory," doplnil.

"Nejdřív musí říci ministerstvo nějaká pravidla, jinak bude každý za nadstandardem vidět to svoje," míní Hanuš.

Zatím je to Hegerův monolog, míní lékaři

Odborné společnosti na oficiální metodiku ministerstva zdravotnictví zatím čekají. Z úst některých lékařů proto zaznívá kritika.

"Zatím je vše ve stadiu diskuse přes média. Byl bych rád, kdyby se debata otevřela a nebyl to jen monolog pana ministra Hegera," napsal iDNES.cz urolog a předseda Společnosti robotické chirurgie Vladimír Študent. 

"Definicemi standardu se zabýváme čtyři roky. Na můj vkus ta jednání jdou příliš pomalu," domnívá se chirurg Miroslav Ryska.

Nejvíce kritická je Česká lékařská komora. "Veškeré iniciativy ministerstvo dosud odmítalo. Chtěli jsme, aby zákon říkal kdo a jak bude o standardech jednat, bohužel to v novele zákona o veřejném zdravotní pojištění není. Poslanci podepsali ministrovi bianko šek a všichni se budeme dívat a těšit na to, co ministerstvo vymyslí," dodal ironicky její prezident Milan Kubek.

Mluvčí resortu práci ministerstva brání. Podle něj nejde všechno dělat hned. "Ministerstvo předkládalo do vlády reformní zákony, ke standardům se postupně dostaneme. Do podzimu chceme mít jejich základ. To ale nebudou desítky položek, ale třeba jen několik úkonů, jejichž seznam se bude postupně rozšiřovat," sdělil mluvčí Vlastimil Sršeň.

U ČLK ministerstvo slibuje, že k jednacímu stolu přizvána bude. "Stejně jako odborné společnosti i ji oslovíme v červenci," řekl Heger. Povinnost přizvat si k jednání komoru si navíc Věci veřejné prosadily v nově podepsaném dodatku koaliční smlouvy.

O prázdninách chce ministerstvo zřídit kvůli standardům odbornou komisi. V ní kromě lékařských spolků zasednou také zdravotní pojišťovny. Nadstandardy nakonec stanoví vyhláška, která by měla začít platit na začátku příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video