Indická policie zaujímá pozice k útoku na židovské centrum v Bombaji, které obsadili teroristé (28. listopadu 2008)

Indická policie zaujímá pozice k útoku na židovské centrum v Bombaji, které obsadili teroristé (28. listopadu 2008) | foto: Reuters

Zabijte je, slyšeli z mobilu teroristé v Bombaji a plnili Boží vůli

  • 8
Dokumenty předané Indií do Islámábádu, které mají dokázat spojitost Pákistánu s listopadovými útoky v Bombaji, obsahují i telefonní hovory útočníků s jejich veliteli. Ti atentátníkům přikazovali rukojmí zabíjet a počet obětí maximalizovat. Pákistánské úřady poprvé přiznaly, že jediný přeživší terorista je spojen s Pákistánem.

Přepis zachycených telefonních hovorů mezi atentátníky a jejich lídry zveřejnil britský deník The Times na svých webových stránkách. Listopadové útoky v Bombaji si vyžádaly téměř 180 životů a indickým bezpečnostním složkám trvalo tři dny, než atentátníky zneškodnily.

Během útoku v hotelu Tádž jeden z teroristů údajně volal přes mobil svému veliteli. "Máme tři cizince, včetně žen," nahlásil do telefonu. "Zabij je," zněla odpověď, po níž následovala střelba a radostný pokřik.

Okamžitě je zabijte, zaznělo v telefonu

Indické dokumenty také popisují, jak byl řízen útok v židovském komunitním centru. "Jestli jste ohroženi, okamžitě je zabijte. Pokud budou rukojmí zabiti, poškodí to vztahy mezi Indií a Izraelem," zaznělo od organizátorů útoků, o nichž Indie věří, že jsou z Pákistánu. "Ať se tak stane, je to vůle Boží," odpověděl útočník z chasidského centra, kde zahynulo šest lidí včetně tamního rabína a jeho ženy.

Rozkazy vydávali podle Indie vůdci militantní organizace Laškar-i-Taibá, která má své základny v Pákistánu a která je podle Indie podporována tamní vlivnou tajnou službou. Indický premiér v úterý prohlásil, že  útočníci museli mít podporu některých oficiálních pákistánských úřadů. Pákistán to okamžitě popřel a obvinil Indii z rozdmýchávání napětí v regionu a posouvání oblasti blíže k válečnému konfliktu. - více o indickém obvinění Pákistánu z podpory atentátníků v Bombaji si přečtete zde

Organizátoři útoků prý sledovali teror v televizi

Z indických důkazních materiálů dále vyplývá, jak bylo vraždění na dálku organizováno, a obsahuje detaily o výslechu teroristy Mohameda Adžmála Kasába, jediného přeživšího teroristy bombajských útoků.

"Vedoucí útoků v Pákistánu sledovali události v televizi a podle toho vydávali rozkazy. Říkali atentátníkům, aby se zaměřili na jisté národnosti a náboženské skupiny. Měli maximalizovat počet mrtvých a neútočit na muslimy," řekl The Times jeden z indických vládních úředníků.

Pákistánská vláda včera podle The Times vůbec poprvé přiznala, že Kasáb byl napojen na Pákistán. "Spojení tam existuje, ale vyšetřování stále pokračuje," uvedl pákistánský ministr informací Sherry Rehman bez uvedení detailů.

Pákistánská vláda i organizace Laškar-i-Taibá už dříve popřely, že by měly s atentáty cokoliv společného.

teror v bombaji

Atentátníci zaútočili 26. listopadu na několik bombajských objektů, většinou míst vyhledávaných cizinci - například luxusní hotely Tádž a Oberoi, restauraci Kafé Leopold, židovské centrum či nádraží. Po tři dny v některých z nich zadržovali a zabíjeli rukojmí. Akci nepřežilo 179 lidí. Živého se podařilo dopadnout jen jednoho z atentátníků. - více o útocích se dočtete zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video