Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Čechokanaďan dostal napotřetí za zpochybňování holokaustu podmínku

  • 178
Čechokanaďan Vladimír Stwora dostal za uveřejnění překladu článku zpochybňujícího holokaust šestiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou. Stwora obvinění opakovaně odmítl, protože jeho server sídlí v USA, kde jeho čin není trestný. Proti rozsudku se odvolal.

Žaloba Čechokanaďana viní z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod. Prvoinstanční soud ho už dvakrát viny zprostil, ovšem odvolací soud pokaždé rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Soudkyně Lenka Mrázková ve čtvrtek uvedla, že ve svém rozhodnutí je vázána právním názorem odvolacího soudu. "Tak, jak jsem rozhodla, jsem rozhodla hlavně z procesních důvodů. Kdybych znovu zprostila Stworu viny, případ by znovu šel ke krajskému soudu a ten by nám celou věc znovu vrátil. Tak bychom se ze začarovaného kruhu nedostali," podotkla soudkyně.

Sám Stwora po vynesení verdiktu řekl, že podobné rozhodnutí vlastně očekával. "Paní soudkyně byla pod enormním tlakem. Jsem přesvědčený, že je celý proces politický. Myslel jsem si, že se o holokaustu smí diskutovat, ale asi jsem se zmýlil," svěřil se Čechokanaďan, který pracuje jako počítačový programátor.

Dodal, že pokud by se mu podobný text dostal do rukou znovu, už by váhal, jestli ho zveřejnit. "Měl bych strach z možných následků, zvlášť teď, když se ukázalo, že na mě české soudy dosáhnou i za oceán," zlobil se Stwora, který vytrvale opakuje, že uveřejněním textu chtěl jen rozpoutat diskusi.

Holokaust

Slovo holokaust pochází z řečtiny (holos = celý, kaustos = spálený), hebrejský termín je šoa. Jako první použil termín holokaust židovský spisovatel a držitel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel.

V definici pojmu nepanuje všeobecná shoda. Někteří historici do něj zahrnují "pouze" vyvraždění zhruba šesti milionů Židů za druhé světové války, jiní k nim přidávají další "méněcenné" skupiny obyvatelstva, mezi nimi například Romy, Slovany, politické a náboženské odpůrce a podobně. V tomto rozšířeném pojetí jde o 11 až 17 milionů obětí.

Stwora na svém webu v červenci 2007 zveřejnil překlad článku Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta, který podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války. Uvádí nižší počty obětí a zpochybňuje existenci táborů smrti a plynových komor.

Z textu článku žalobce upozornil mimo jiné na tvrzení: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece."

Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války".

Stwora obvinění opakovaně odmítl. V minulosti upozornil na to, že není autorem článku ani ho nepřekládal a s obsahem textu se neztotožňuje. Před soudem uvedl, že článek publikoval v Kanadě a server, na němž byly stránky fyzicky umístěny, se nachází v USA. V těchto zemích by se jeho čin jako trestný neposuzoval.

,

Video