Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za zničený zrak chce půl milionu. Je to promlčené, brání se nemocnice

  • 23
Léky, které se podávají nitrožilně, mu nakapali rovnou do oka. Od té doby šestasedmdesátiletý Iljič Tesař nevidí a od Fakultní nemocnice v Hradci Králové za to požaduje odškodné půl milionu korun.

Tesař se v roce 2006 zúčastnil v hradecké nemocnici klinické studie a doufal, že mu lékaři pomohou s jeho chatrným zrakem.

"Před zákrokem jsem ještě něco viděl, ale teď jsem prakticky slepý," uvedl Tesař, který vůbec netušil, že mu lékaři vpraví do oka látku určenou výhradně k nitrožilnímu použití.

Po aplikaci léku Avastin určeného na léčbu rakoviny se mu do oka dostal zánět a za několik dní se musel podrobit operaci. "Za dva dny mi oko strašně nateklo a nesnesitelně bolelo. Musel jsme podstoupit operační zákrok. Při něm jsem ale prošel peklem," řekl Tesař.

"Dostal jsem jen lokální umrtvení, paní doktorka mi při něm odstřihla čočku a odstranila sklivec. Strašně to bolelo, úplně jsme řval bolestí," tvrdí Tesař.

Vedení hradecké oční kliniky se mu prý za bolestivý zákrok omluvilo s odůvodněním, že lékařka neměla svůj den. Od té doby Tesař nevidí a musí navštěvovat psychiatrická vyšetření.

Lékaři se ještě několik měsíců snažili s okem něco udělat, ale to už Tesařovi došla trpělivost a obrátil se na právníka.

Následovalo překvapující zjištění. "Nejdříve jsme požádali o informace, co to bylo za studii a kde probíhala. K našemu překvapení nám Státní ústav pro kontrolu léčiv sdělil, že o žádné studii nic neví," uvedl Tesařův právní zástupce Mario Švehelka.

Ten dal proto podnět ke kontrole. "Po ní bylo s nemocnicí zahájeno správní řízení a zjistilo se porušení několika paragrafů o léčivech i to, že se jednalo o nelegální klinickou studii," uvedl Švehelka.

Ke studii podle něj nedala souhlas etická komise ani nebyla nahlášena ústavu pro kontrolu léčiv. "Pacienti, jimž byl Avastin vpraven do oka, byli uvedeni v omyl. Nikdo jim neřekl, že se jedná o soukromý experiment lékařů. Avastin je totiž registrován pouze pro podávání do žíly a nemá se podávat do oka," tvrdí právník.

Sami výrobci tohoto léku prý vydali varování, že lék může způsobit oční zánět.

Nemocnice: Případ je promlčen

Případ se stal počátkem roku 2006, ale Tesař se odhodlal k podání žaloby až po třech letech. Promlčecí lhůta je však právě tříletá a kvůli chybě advokáta žaloba byla podána pozdě.

"Podle nás je to promlčeno. Pacient je velmi nemocný a toto byl poslední pokus, jak mu pomoci. Na jeho diagnózu se hodil jen tento přípravek. Mám nový znalecký posudek, který uvádí, že vše proběhlo v pořádku," uvedla právní zástupkyně nemocnice Jiřina Zatloukalová.

Lékaři, kteří léčili Tesaře, dál vykonávají svoji práci a žádný postih je nečeká. "Jsou to perfektní odborníci, učí i na univerzitě," dodala Zatloukalová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video