Za zločiny jsou starci trestáni mírněji

  • 9
Máme právo trestat starce stejně jako ostatní pachatele běžných kriminálních zločinů? Tato otázka vyvstala poté, co justice začala skutečně zasahovat proti viníkům komunistických zločinů. Vysoký věk pomohl minulý týden u soudu pro Prahu 6 k podmíněným trestům bývalým příslušníkům StB, kteří organizovali akci Asanace. Jejich věk se pohyboval od dvaasedmdesáti do osmasedmdesáti let.

Tento týden stane před soudem bývalý vyšetřovatel tajné policie v Uherském Hradišti Alois Grebeníček, kterému je rovných osmdesát. A už v pondělí k soudu dorazí i bývalý premiér Štrougal. Tomu je sedmasedmdesát.

Soudkyně z Prahy 6 Kateřina Kohoutková připomněla stařecký věk odsouzených, když odůvodňovala svůj verdikt. "Smyslem tohoto řízení nebylo přijmout přísný trest, který by obžalovaní vzhledem k věku a nemocem stejně nemohli nastoupit," řekla na adresu mužů, kteří řídili akci, jež měla přimět disidenty, aby opustili tehdejší Československo.

Jenže podmíněné tresty vyvolaly i nesouhlas. "Podmíněnému trestu nerozumím. Podmínka se přece ukládá proto, aby někdo stejný čin nespáchal znovu. Tato obava přece není na místě," řekl například Ivan Medek, který musel sám po vyhrožování Státní bezpečnosti opustit vlast.

Jsou však i protikladné názory: "Jako bývalý politický vězeň říkám, že se v první řadě nejedná o trestání, ale o vytýčení viny. Aby si všichni uvědomili, že minulý režim byl zločinný," řekl soudce Ústavního soudu Antonín Procházka.

Jak tedy vypadá přístup ke "starým" a "mladým" v soudní praxi? Dva "mladší" příslušníky StB, kteří byli v roli podřízených, poslal soud minulý týden bezpodmínečně do vězení na tři roky za to, jak iniciativně akci Asanace prováděli.

Zbyněk Dudek (45 let) a Jiří Šimák (o tři roky starší) se nedopouštěli ničeho menšího než fyzického a psychického týrání svých obětí. Jejich (mnohem starší) nadřízení unikli s podmínkou. Jenže s podmínkou vyvázl vloni i vyšetřovatel StB Vladimír Zavadilík, který dělal prakticky totéž jako Šimák s Dudkem: i on fyzicky a psychicky týral nevinné lidi.

Jenže rozdíl tu je. Zavadilíkovi je jedenaosmdesát. Své oběti terorizoval v padesátých letech, kdežto Šimák s Dudkem v osmdesátých. Je to spravedlivé? Odborníci se shodují, že při rozhodování o trestu má soudce přihlížet k věku a zdravotnímu stavu pachatele a době, která uběhla od spáchání trestného činu.

Jinými slovy: věk by neměl hrát roli při snaze dostat někoho k soudu, ale při úvahách o výši trestu ano. "Případ pana Mallotha ukázal, že je možné soudit i staré lidi za určitých podmínek," řekla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Jenže tuzemští soudci přistoupili k trestání komunistických zločinů s více než desetiletým zpožděním a řada viníků je dávno v důchodovém věku. "Dá se říct, že čas k přísnějším trestům jsme propásli," říká Procházka. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video