Česká policie posílila ostrahu před pražskou 02 Arenou, kde se hraje finále...

Česká policie posílila ostrahu před pražskou 02 Arenou, kde se hraje finále tenisu mezi Českem a Ruskem (14. listopadu 2015). | foto: Michal Šula, MAFRA

Za zločin proti bezpečí chce Úsvit brát přistěhovalcům občanství ČR

  • 487
Návrhem odebírat občanství ČR přistěhovalcům do země, kteří už občanství získali a dopustí se zločinu proti národní bezpečnosti, se budou zabývat poslanci a už tento týden vláda. Není to reakce na teror v Paříži. Poslanci Úsvitu novelu předložili už v říjnu, ale současná atmosféra může ovlivnit i šance návrhu ve Sněmovně.

„Věříme, že zdravý rozum zvítězí. Pokud někdo náš návrh nepovažuje za dokonalý, dá se na něm přece v parlamentu dál pracovat a vylepšit ho,“ řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

A proč je podle jeho strany návrh užitečný? České trestní právo nestačí podle poslanců Úsvitu k ochraně státního zájmu proti zahraničním bojovníkům Islámského státu. Idea návrhu poslanců Úsvitu vychází z toho, že islámští teroristé se snaží pronikat do Evropské unie i USA, nejprve léta konformně koexistovat s tamní společností a teprve po získání státního občanství, společenského a ekonomického postavení se zapojit do teroristických struktur.

Podle předběžného stanoviska pro vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL je návrh opozičního Úsvitu v rozporu s Ústavou, že nikdo nemůže být proti své vůli zbaven občanství, že také není jasné, co se rozumí „zločinem proti národní bezpečnosti“.

„Právní řád nezná zločin proti národní bezpečnosti,“ napsalo do odmítavého stanoviska ministerstvo spravedlnosti, které vede člen ANO Robert Pelikán. Vnitro vedené Milanem Chovancem z ČSSD postrádá v návrhu i ustanovení upravující postup při případném odnětí občanství České republiky.

„Víme, že vláda se k našim návrhům staví odmítavě, ale snad se to teď ve Sněmovně změní a poslanci na to budou mít jiný názor,“ řekl iDNES.cz Černoch. Odmítl, že by pojem zločin proti národní bezpečnosti byl nejasný, jak tvrdí předběžné stanovisko vlády. „Je to například teroristický čin nebo jeho příprava,“ hájí návrh poslanců svého klubu Černoch.

Za „normálních“ okolností by nejspíš šance Úsvitu byla malá. Je ale otázka, jak se budou chovat poslanci po teroru v Paříži.

„Musíme udělat vše, abychom přesvědčili evropské politiky, aby přestali být politicky korektní, aby hlavně mysleli na bezpečnost vlastních lidí, vlastních obyvatel,“ říká šéf ANO, vicepremiér Andrej Babiš ve videu s reakcí na útoky v Paříži, které zveřejnil na sociálních sítích (více zde).

Už když se na konci října hlasovalo ve Sněmovně o jiném návrhu Úsvitu, aby církve a náboženské společnosti získaly tzv. druhý stupeň registrace a mohly působit ve školství, policii či armádě, až po prověrce tajnými službami, napoprvé zákon o hlas prošel (hlasování zde) a až napodruhé spadl pod stůl, když Jiří Petrů z ČSSD řekl, že hlasovací zařízení ukázalo, že se zdržel a on chtěl přitom hlasovat pro zamítnutí návrhu.

Ve sněmovně se při projednávání návrhu hodně diskutovalo o radikálním islámu a Černoch ho tehdy hájil, že se týká jakéhokoli náboženství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video