Zvolení Miloše Zemana na Hrad přineslo do české politiky nové téma, užší spolupráci levice. Mluví o tom Zemanovi příznivci v ČSSD místopředsedové Marie Benešová i Zdeněk Škromach.

Zvolení Miloše Zemana na Hrad přineslo do české politiky nové téma, užší spolupráci levice. Mluví o tom Zemanovi příznivci v ČSSD místopředsedové Marie Benešová i Zdeněk Škromach. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zemanův nástup přinesl nové téma, sjednocování levice a la Fico

  • 93
Po zvolení Miloše Zemana na Hrad se v české politice objevilo nové téma: sjednocování levice, jak to na Slovensku zvládl Robert Fico. O této Zemanově představě jako první promluvila místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová, o "ficovském obejmutí" mluví i Zdeněk Škromach. Lídři Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, kteří ve středu Zemana navštívili, to vidí jinak.

"Sociální demokracie by měla po ficovsku obejmout levostředové formace a sjednotit je do levicové platformy," řekl v rozhovoru pro středeční MF DNES Škromach. Už před ním Benešová po pondělní audienci u Zemana popsala jeho představu. "To, co se povedlo na Slovensku, sjednotit levici," řekla Benešová. (více dnes)

Škromach iDNES.cz vysvětlil, koho by mohlo zahrnout "ficovské obejmutí", Komunisty nikoli, zato strany, které se nedostaly do Sněmovny a jejich hlasy pak chyběly, aby levice mohla sestavit vládu. Tedy třeba Stranu práv občanů Zemanovce či národní socialisty Jiřího Paroubka.

"Ale mohli by to být třeba i zelení či lidovci, kteří jsou po odchodu Miroslava Kalouska do TOP 09 opět lidovci. Záleží na tom, kdo by o to měl zájem," řekl iDNES.cz Škromach. Nejde tedy o slučování, ale o vytvoření silného předvolebního bloku, který by ve volbách uspěl tak, aby se nemusel ucházet o podporu komunistů, ale ani o dohodu s pravicovými stranami.

Slučování levice nebude, řekli Sobotka a Hašek

Za Milošem Zemanem ve středu zamířili dva nejvyšší představitelé ČSSD, předseda Bohuslav Sobotka a ještě před ním jihomoravský hejtman a první místopředseda sociálních demokratů Michal Hašek. "Pro mě jako jeho voliče je to zajímavá příležitost setkat se s prezidentem," vtipkoval ještě před schůzkou Sobotka.

Nesdílí představu integrace levice. "Když se podíváme na většinu zemí v Evropské unii, tak levice je tam pluralitní. Existují tam levostředové strany, více či méně radikální levicové strany, ale to je přirozený stav, který v demokratické společnosti funguje. Nemyslím, že by bylo dobré integrovat levici," řekl iDNES.cz Sobotka.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přišel na schůzku s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem (6. února 2013)

"Sociální demokracie se řídí a bude řídit z Lidového domu, nikoliv Pražského hradu," prohlásil Hašek ještě předtím, než kolem třetí hodiny odpoledne dorazil do Zemanovy kanceláře v Loretánské ulici poblíž Hradu.

"Jednoznačně hegemonem levice je sociální demokracie a naším úkolem musí být, aby sociální demokracie přesvědčila co nejvíce voličů, že náš koncept je dobrý, moderní, levicový koncept. Ne za měsíc, za dva žádné slučovací sjezdy," řekl iDNES.cz Hašek.

Zemana podle něj ČSSD logicky ve druhém kole volby na Hrad podpořila. "Byl levicovým kandidátem na rozdíl od Karla Schwarzenberga," zdůraznil. Jak Sobotka, tak Hašek od nového prezidenta očekávají, že nebude chtít zasahovat do vnitřních záležitostí sociální demokracie.

Hašek po schůzce se Zemanem řekl, že s novým prezidentem mluvil o jeho spolupráci s Asociací krajů. "Krátce po inauguraci pan prezident přijme všechny hejtmany a hejtmanky. Mluvili jsme také o jeho návštěvách v jednotlivých krajích," uvedl Hašek. "Podle toho, co mi řekl, se nehodlá vměšovat do vnitřních záležitostí sociální demokracie," řekl po schůzce se Zemanem.

Chci s ním mluvit o soudcích a fiskálním paktu, řekl Sobotka

Bývalý předseda sociální demokracie Zeman zamíří v březnu na volební sjezd strany v Ostravě. A dříve než Haška a Sobotku přijal některé jiné sociální demokraty, Škromacha a Benešovou, kteří v minulosti patřili mezi jeho největší podporovatele v ČSSD a teď mluví o integraci levice.

Vztah Zemana k Sobotkovi, který za ním dorazil po Haškovi, je složitější. Sobotka nepatří mezi Zemanovy oblíbence, mimo jiné proto, že ho podle Zemanova názoru nevolil při prezidentské volbě na Hradě před deseti lety.

A před letošní volbou se zasadil o to, aby byl kandidátem ČSSD senátor Jiří Dienstbier, který nemůže Zemanovi přijít na jméno. Až když v prvním kole Dienstbier vypadl, přidal se Sobotka k volání ČSSD po Zemanovi na Hradě.

Sobotka chce se Zemanem jednat o kompetencích prezidenta, jmenování ústavních soudců nebo fiskálním paktu Evropské unie a o české výjimce z Lisabonské smlouvy. Podle Sobotky by Česko mohlo k fiskálnímu paktu přistoupit ještě před zavedením eura. Má na tuto věc podobný názor jako vládní TOP 09, zatímco Zeman už podpořil zdrženlivý postoj ODS, že není třeba, aby země pospíchala, dokud nepřijme euro.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video