Roman Opalecký (vpravo) všechnu vinu svádí na svého komplice

Roman Opalecký (vpravo) všechnu vinu svádí na svého komplice | foto: Roman Čejka, MF DNES

Za „vysátí“ účtů přes internet padlo devět let

  • 13
Krajský soud v Liberci potrestal podvody na internetu. Na devět let poslal za mříže čtyřiatřicetiletého Romana Opaleckého. Tříletou podmínku vyměřil jeho mladšímu komplici Jiřímu Jedličkovi. Krádežemi po internetu měli připravit lidi i firmy o více než čtyři miliony korun.

Podle obžaloby muži odčerpali peníze z účtů během let 2000 a 2002. Další více než milion se jim ukrást nepodařilo.

"Je to velmi nebezpečná trestná činnost, protože napadli bankovní systém a mohli otřást důvěrou klientů," říká liberecký krajský státní zástupce Martin Tvrdík.

Zatímco Opalecký se proti rozsudku na místě odvolal, Jedlička a státní zástupce si ponechali lhůtu pro odvolání.

Slabina systému
Celý systém spočíval v tom, že si opatřili čísla karet, většinou od svých známých, kteří pracovali jako číšníci v restauracích, kde se platilo kartami, nebo z dalších zdrojů.

Zlodějům stačilo identifikační číslo karty či jméno držitele a datum platnosti. Autorizovat zakázku pak už mohl kdokoli, stačilo udat libovolnou e-mailovou adresu.

Podle soudu byl ale hlavním aktérem případu Opalecký. "I když svoji vinu popírá, není pochyb, že to byl on, kdo na celý podvod přišel. Dokonce sám přiznal, že objevil slabinu systému," konstatovala soudkyně Olga Fričová.

"O jeho vině svědčí i výpisy z účtů, částky, které přicházely z kasin i věci, které se u něj doma našly. Navíc má na svědomí i další trestné činy, například podávání pervitinu dvěma dívkám," uvedla.

Přiznání pomohlo
Podle soudkyně Jedlička vytvořil Opaleckému podmínky, aby se trestné činnosti mohl dopouštět. Zařídil mu internet a poskytl mu svoje data a účet, i když věděl, o co jde. Sám také výhry vybíral a nechával si deset procent.

"Jeho podíl je ale menší, přiznal se a pomohl k objasnění celého případu," dodala soudkyně při zdůvodnění podmíněného trestu pro Jedličku. "Od té doby vede bezúhonný život a řádně pracuje," vysvětlila.

Sám Opalecký ale vinu svádí na Jedličku. "Byl u mě pečený vařený," říká. "Navíc jsem mu všechno ukázal i to, jak se dostat do kasina s chybou," tvrdil Opalecký.

Na druhou stranu se ale netajil tím, že to s internetem umí. "Když jsem jednou spletl číslo svého účtu, stejně platbu potvrdili," popsal Opalecký. "Zajímalo mě to, dokonce jsem se na to snažil upozornit banky, ale nechtěly o tom slyšet," řekl.

Ve hře byly hlavně starší karty
Lidé ale začali zjišťovat, že jim z účtů odtékají deseti i statisíce. Proto si stěžovali u svých peněžních ústavů - Komerční banky, GE Capital Bank, HVB Bank a Raiffeissen Bank.

Banky následně musely peníze klientům vrátit a obrátily se na policii. E-mailové adresy pak policisty dovedly až k oběma mužům.

U Opaleckého doma našli kromě nosičů s daty, týkajících se obchodů, i "kulaté" notářské razítko na ověřovaní plných mocí či nevyplacený šek z australského kasina.

Podle bank šlo o starší karty, vydávané před šesti lety, které ještě nebyly zablokované proti obchodům na internetu nebo neměly ochrannou virtuální kartu. Dnes už takové nebezpečí nehrozí.

Podle mluvčí Komerční banky Marie Petrová ale stoprocentní ochrana není možná. "Lidé musí mít na vědomí, že jde v podstatě o peníze a chovat se k nim podle toho," řekla už dříve mluvčí.


Video