Němečtí turisté zničili jeskyni.

Němečtí turisté zničili jeskyni. - Němečtí turisté kradou led z unikátní jeskyně v Horní Blatné. | foto: Miroslav Hák, ČSOP

Za vyrabování ledové jeskyně zaplatí Němci pokutu

  • 24
Policie uzavřela po roce vyšetřování případ, při kterém Němci loni v létě zničili unikátní ledovou jeskyni na naučné stezce u Horní Blatné. Za vyrabování ledu a sněhu z chráněné přírodní památky v Krušných horách bude potrestáno šest obyvatel z německého Klingethalu.

Němci, kteří použili dvě tuny odvezeného sněhu a ledu v rozhlasové soutěži o stavbu sněhuláka, dostanou příští týden pokutu.

"Policisté zjistili jména, bydliště i rodná čísla všech pachatelů. Případ jsme dostali k vyřízení jako přestupek. Škoda totiž není tak veliká, aby se jednalo o trestný čin," řekl vedoucí odboru životního prostředí na radnici v Ostrově Tomáš Čepelák.

Od policie dostal kompletní ukončený spis. "Horní hranice za přestupek, který prokázala obyvatelům Klingenthalu, je pro fyzickou osobu až padesát tisíc korun. Rozhodnutí o výši pokuty vydám příští pondělí," řekl Čepelák.

Radnice si čile vyměňuje se skupinou Němců dopisy. Šestice obyvatel Klingethalu v korespondenci mimo jiné argumentuje tím, že celá věc je po roce promlčená. Němci se však podle ostrovské radnice mýlí.

Vedoucí odboru životního prostředí totiž říká, že policisté bezmála půl roku šetřili zásah do přírody jako trestný čin. A tato doba se do promlčení nezapočítává.

Otevřená ledová jeskyně je na dně cínového dolu. Po staletí sloužila lidem jako celoroční zásobárna ledu. Po bitvě národů u Lipska proti Napoleonovým vojskům v roce 1813 vojáci z průrvy odvezli šest fůr ledu, kterým ošetřovatelé mírnili bolest raněných.

V těchto dnech leží v jeskyni zbytky špinavého sněhu. Příroda ledovou vrstvu nenahradila. Potvrdili to ochranáři přírody, kteří mají chatu u naučné stezky Vlčí jámy. "Led a sníh po loňském narušení klimatu roztál. Budeme muset čekat nejméně pět až šest zim, než se přírodní úkaz v jeskyni obnoví," předpokládá šéf ochranářů Miloš Hák.

Rozhodnutí o výši pokuty by měli dostat Němci příští týden. Mají dvě možnosti. Buď peněžitý trest do měsíce uhradí, anebo se můžou do dvou týdnů odvolat ke Krajskému úřadu v Karlových Varech. Tomáš Čepelák nechce předjímat. Nemyslí si však, že kraj pokutu zruší. "Policie totiž vyšetřila případ zodpovědně a usvědčila konkrétní pachatele," uvedl.

Led vyplenila loni v červenci skupina německých turistů. Ráno přijela německá dodávka s plachtou, čtyři mikrobusy a další dvě auta. Skupina asi pětatřiceti Němců měla kbelíky a další nářadí. Nakonec se ukázalo, že za vše mohla rozhlasová soutěž o nejlepšího sněhuláka. Odvysílala ji stanice z Lipska. Soutěžící museli postavit sněhuláka do tří hodin. - více zde

13. srpna - Každý ze šestice německých turistů dostane pokutu patrně přesahující 25 tisíc korun. O sankci za porušení zákona o ochraně přírody rozhodl ve správním řízení Městský úřad v Ostrově. Potvrdil to vedoucí odboru životního prostředí Tomáš Čepelák.

"Škoda nebyla tak veliká, aby se jednalo o trestný čin," vysvětlil. Zároveň ale odmítl říci, jaká je přesná výše pokuty, protože rozhodnutí ještě nenabylo právní moci.

"Rozhodnutí jsme dnes odeslali do německého Klingenthalu, odkud provinilci jsou. Dostat by ho měli ještě tento týden. Pak už bude záležet na nich, zda se odvolají, nebo pokutu zaplatí," poznamenal.

Zdroj: ČTK

,

Video