Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za výkresy na školních chodbách pokuta až půl milionu, varují hasiči

  16:32aktualizováno  16:32
K tradiční výzdobě škol je nová vyhláška velice nesmlouvavá, shodují se učitelé. Kvůli požární bezpečnosti by totiž měly od ledna tohoto roku z některých škol zmizet dětské výkresy, nástěnky či jiná dekorace. Hasiči a odborníci ale opatření brání a varují, že za nesplnění podmínek mohou udělit pokutu až půl milionu korun.
Diskutovaná opatření se netýkají všech únikových cest, ale pouze jedné kategorie z nich. Ilustrační foto

Diskutovaná opatření se netýkají všech únikových cest, ale pouze jedné kategorie z nich. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V mnohých školách přitom o novém pravidlu zatím nic nevědí. Právě bezpečnost dětí je ovšem mnohem důležitější než třeba příjemná atmosféra školních budov. Navíc nařízení, kterého se od Nového roku ředitelé škol tolik obávají, se týká jen chráněných únikových cest a dosud bylo ještě přísnější.

"Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb, která od letoška platí pro všechny budovy, upřesňuje, jak by měly přesně vypadat požární úniky, které při problémech slouží k evakuaci osob. Na chodbách nebo schodištích, které slouží také jako chráněná úniková cesta, nesmějí být žádné větší hořlavé předměty," vypočítává mluvčí Hasičského záchranného sboru Pavel Kopáček.

Pro představu: pokud je na dvacetimetrové chodbě se stropem vysokým tři metry nástěnka, nesmí zabírat více než 1,3 metru čtverečního.

A tak se ředitelé škol na střední Moravě pustili do zjišťování, které únikové cesty jsou ty chráněné a jestli vyhlášku splňují. Mnohde jim, podobně jako v Litovli, museli poradit až odborníci.

Co říká nová vyhláška?

Od Nového roku platí dílčí ustanovení vyhlášky č. 23/2008 pro všechny stavby, příloha č. 6 mimo jiné stanoví:

Na chráněných únikových cestách nesmí množství hořlavého materiálu překročit stanovenou mez. Lze tu umístit např. jeden malý závěsný automat na nápoje, květinovou výzdobu v omezeném množství nebo sedací nábytek se stanoveným stupněm hořlavosti.

Na stěně o ploše 60 m2 může viset pouze jeden hořlavý předmět, nástěnka nesmí překročit tloušťku 4 mm a musí zabírat maximálně 1,3 m2.

Předměty umístěné v chráněné únikové cestě nesmí svým umístěním ovlivňovat pohyb osob v únikové cestě, nesmí ani bránit otevírání či zavírání dveří na ní. Chráněná úniková cesta je trvale volný komunikační prostor vedoucí k východu na volné prostranství, tvoří samostatný požární úsek. Jeho konstrukční řešení a technické vybavení a zařízení jsou dány normovými hodnotami.

Chráněná úniková cesta je stavebně oddělena od ostatních částí objektu, při požáru lidem poskytuje bezpečí po dobu až 30 minut a umožňuje jim bezpečně se evakuovat z místa ohrožení a opustit budovu.

Více informací na www.hzscr.cz/vyhlaska

"Na škole máme dvě únikové cesty a obě jsou chráněné. Zjistili jsme to podle projektové dokumentace," vysvětlil ředitel Základní školy Vítězná v Litovli Blahoslav Melhuba.

"Žádnou dekoraci, která by bránila průchodnosti, jsme z centrálního schodiště ani boční únikové cesty sundávat nemuseli, máme tu jen jednu nástěnku a ta rozměrem odpovídá daným podmínkám," dodal ředitel. Na jiných školách je ale situace jiná.

"Zatím jsme vyhlášku neřešili, ale určitě se nás dotkne. Školu i chodby máme hodně vyzdobené, takže budeme muset rozhodnout, co všechno sundáme," potvrdil ředitel Základní školy Sluníčko v Lipníku nad Bečvou Jaroslav Mihal.

Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta až půl milionu

Stovky prací zdejších studentů vylepšují i chodby střední pedagogické školy v Přerově, která je pestrou výzdobou proslulá. Vedení školy však své nástěnky zatím sundávat nehodlá. "Nástěnky a výzdobu zatím necháváme, jak byla, vše konzultujeme s firmou, která nám požární ochranu zabezpečuje," vysvětlila ředitelka školy Romana Studýnková.

Chráněné únikové cesty řeší i na Základní škole Mozartova v Olomouci. "O vyhlášce jsme se dozvěděli v předminulém týdnu v učitelských novinách. Jsme větší škola, takže na protipožární opatření máme odborníka a už jsem s ním celou věc probral. Zřejmě se nás ale nové nařízení příliš nedotkne, protože značené únikové cesty jsme dosud měli bez jakýchkoliv překážek či hořlavých předmětů," uvedl ředitel školy Zbyněk Kundrum.

Hasiči, kteří se chystají do škol na kontroly, mohou za nedodržení vyhlášky udělit až půlmilionovou pokutu. "Nařízení někdo může chápat jako přísné, ale bezpečnost dětí a učitelů ve školách je prvořadá. Jen v loňském roce hasiči zasahovali u pěti desítek požárů, při kterých bylo zraněno bezmála dvacet lidí," uvádí mluvčí Hasičského záchranného sboru Pavel Kopáček.

Povolena je jedna hořlavá nástěnka či automat na kávu

Vyhláška podle něj navíc školám vychází do určité míry vstříc, dosud totiž v chráněných únikových cestách nesmělo být umístěno vůbec nic.

"Nařízení vůbec poprvé připouští, že by se na určité ploše v prostoru chráněné únikové cesty mohl objevit jeden hořlavý předmět, který by v případě požáru nebránil evakuaci učitelů a dětí. Povolená je například jedna hořlavá nástěnka, automat na kávu, květinová dekorace či sedací nábytek určitého stupně hořlavosti," vypočítává Kopáček a zdůrazňuje, že diskutovaná opatření se netýkají všech únikových cest, ale pouze jedné kategorie z nich – těch takzvaných chráněných. A ty se objevují jen u nových nebo nově zrekonstruovaných staveb.

"Většina škol je postavena dávno před nabytím účinnosti takových požárních systémů i stavebních norem, takže chráněné únikové cesty nemají," vysvětluje technik požární ochrany Pavel Matějů. Do této kategorie spadá například Základní škola Jungmannova v Litovli, Základní škola v Šumperku či Střední odborné učiliště Šírava v Přerově.

"U starých budov a objektů postavených v 50. a 60. letech je potřeba dodržet jen základní pravidla požární bezpečnosti, jako jsou neblokované únikové cesty či volný přístup k hydrantům. Vyhláškou se proto zabývat nemusí," uzavřel Matějů.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Bývalý prezident Václav Klaus a jeho manželka Livia Klausová odvolili na Praze 8
Klaus volil svého syna Václava. Poprvé v životě dal preferenční hlas

Bývalý prezident Václav Klaus svoji volbu vůbec netajil. „Prvně v životě jsem dal preferenční hlas. Tentokrát nám to usnadnil náš syn,“ řekl v pátek, když i se...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.