Daniel Drábek u jednoho z předchozích stání u libereckého soudu.

Daniel Drábek u jednoho z předchozích stání u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vyhrožoval lidem smrtícím jedem, za mřížemi stráví sedm a půl roku

  • 7
Na sedm a půl roku do vězení poslal ve čtvrtek liberecký krajský soud Daniela Drábka, který vyhrožoval lidem smrtí za pomoci nebezpečného bojového jedu ricinu. Díky klíčové výpovědi však nedostal trest za výrobu a držení jedu. Soud ho však potrestal za vyhružky, obchody s marihuanou a nelegální ozbrojování. Rozsudek zatím není pravomocný.

Za nezákonné držení ricinu a výrobu smrtícího jedu Drábek odsouzen nebyl. Přitom podle jednoho ze svědků kauzy vyrobil v garáži svého domu 12 miligramů ricinu. To je dávka, která by zabila až 170 lidí při aplikování injekcí.

Jako klíčová se u soudu ukázala výpověď armádního specialisty na bojové prostředky Jiřího Kassy. Množství smrtícího ricinu, které vlastnil Drábek, by totiž nestačilo k výrobě toxické zbraně pro masové využití.

"Neměl potřebné množství ani aerosolový generátor," uvedl Kassa. I kdyby tyto podmínky splňoval, použití ricinu jako toxické zbraně by bylo podle znalce obtížné. V minulosti to zkoušely jak USA, tak někdejší Sovětský svaz, pro neekonomičnost výroby však od toho upustily.

Znalec upozornil, že ricin je vysoce toxický a velmi nebezpečný, neboť se dá vyrobit i podomácku. Teprve nedávno proti němu vyvinuli protilátku a vakcínu. Ricin může zabíjet po vdechnutí, požití či píchnutí injekcí. "Chuťově se nedá poznat," uvedl Kassa.

Jak Drábek vyrobil ricin? Podíval se na internet

Návod na výrobu ricinu údajně Drábek získal na internetu, při předchozím soudním přelíčení tvrdil, že se chtěl ricinem zabít sám. K jeho držení se proto i přiznal.

Ostatní skutky odmítá. Soud mu však prokázal, že koncem dubna v Radimovicích nedaleko Turnova vyhrožoval třem lidem, že je polije pivem s ricinem.

Podle Kassy by jim však ricin ublížil pouze v případě, že by někdo z nich měl oděrky na kůži. Při nalití do očí by mohl způsobit zánět spojivek. Vyhrožováním si chtěl Drábek prý zajistit, aby nikomu nic neříkali o jeho nezákonných aktivitách. "Bylo jasné, že by ho použil, kdybychom ho neposlouchali," vypověděl už dříve další obžalovaný v kauze Petr Boudný.

Drábek je bývalým exekutorem a v současnosti je v invalidním důchodu kvůli psychickému onemocnění. Znalec Aleš Bašný ve čtvrtek uvedl, že za své protiprávní jednání je zcela odpovědný. Podle znalce Drábek trpí smíšenou poruchou osobnosti a emočně je nestabilní.

Střelivo a marihuana za 145 tisíc

Drábka spolu s Boudným soud potrestal za nedovolené držení střeliva a spolu s Davidem Klenovským a Boudným i za obchodování s drogami. Podle soudu nakoupili na Kyjovsku loni v květnu a červnu asi dva kilogramy marihuany za 145 tisíc korun.

Klenovský tvrdí, že se na trestné činnosti Drábka podílel na popud policie. I přes údajnou spolupráci se ocitl na lavici obžalovaných a stíhán byl stejně jako Drábek vazebně. Klenovský byl potrestán čtyřmi lety nepodmíněně a Boudný dostal tři roky s podmínkou na pět let.

Zřejmě nejznámějším případem použití ricinu je vražda bulharského spisovatele a novináře Georgiho Markova, kterého na londýnské autobusové zastávce v roce 1978 píchl speciálně upraveným deštníkem do nohy pravděpodobně agent KGB. Do stehna mu tak dostal dutou kuličku naplněnou ricinem a pro komunisty nepohodlný novinář za tři dny zemřel. Ricinový olej se dříve používal jako projímadlo.

,

Video