Za vším byli dobří známí

  • 5
Nemít známosti na Kočárníkově ministerstvu financí, nemít "své" lidi ve vedení Komerční banky, nikdy by se impériu Petra Smetky s názvem H-Systém nepodařilo získat miliardy korun a následně zkrachovat. Případ, na který dodnes se vztekem vzpomíná přes tisíc podvedených klientů, kteří obětovali celoživotní úspory s vidinou dostupného bydlení, nemá dodnes jasné vysvětlení. Nové informace MF Dnes vnášejí do tohoto vleklého případu opět více světla.

Díky novým informacím, které MF DNES získala, je možné neúspěšný projekt H-Systému označit za důsledek klientského systému, který fungoval mezi podnikateli, bankéři a politiky v polovině devadesátých let. S ním bývala spojována hlavně Investiční a Poštovní banka, ovšem nevyhnuly se mu ani ostatní peněžní ústavy.

V tomto případě na Smetkovy projekty doplatila (kromě klientů H-Systému) Komerční banka, která nenávratně přišla o více než jednu miliardu korun. Přitom lidé, kteří se přímo podíleli na poskytování velkých a od počátku podezřelých úvěrů pro Smetkovy firmy, jsou dodnes na vlivných postech: v jiných bankách či státních úřadech.

Hrobové ticho zúčastněných
Kde, u koho a proč skončily peníze odčerpané z finančních ústavů, dodnes nikdo nevysvětlil: Smetka, který je ve vazbě, se odmítá s policií bavit. Mlčí i další představitelé Smetkových firem, které chtěl dokonce před dvěma měsíci kdosi zastrašit výbušninami zaslanými v dopisech.

Ty, kteří se na poskytování pochybných úvěrů Smetkovi podíleli, vleklé policejní zkoumání dodnes nijak neohrozilo. Vyšetřování se totiž zaměřuje hlavně na odírání klientů H-Systému, poškození Komerční banky, případně jiných peněžních ústavů, je na vedlejší koleji.

Pro Petra Smetku byl životně důležitým (a přitom dodnes v souvislosti s kauzou H-Systém opomíjeným) člověkem bývalý náměstek pražské pobočky Komerční banky Vladimír Gulla, nyní náměstek První městské banky. To on režíroval poskytování úvěrů dceřiným firmám Smetkova impéria.

H-Systém byl pro banky VIP klient
Do prostředí VIP osob neboli podnikatelů, kteří měli v bankách dveře dokořán, Smetku přivedli ministr financí Ivan Kočárník (dnes člen vedení České pojišťovny) a ministrův náměstek Miroslav Purkyně (donedávna ředitel První městské banky).

Pracovnice úvěrového oddělení Komerční banky Lenka Šálková do policejních protokolů, do kterých měla MF DNES možnost nahlédnout, uvedla: "Společnost H-Systém byla vedena jako společnost VIP, to znamená, že se jí poskytovaly velké úvěry. Měla v bance otevřené dveře. Kdo ji do VIP zařadil? Nevím. Byla to zřejmě záležitost vedení." Na počátku bylo zřejmě jen okouzlení Smetkovými nápady.

Smetkovo charisma otevíralo mnohé dveře
Podnikatel provozoval realitní kancelář (1. Česko-americká realitní společnost) a chystal velkolepé projekty včetně výstavby cenově dostupného bydlení, třetího trhu cenných papírů a loterie LOTO. "Všechno to vypadalo perfektně. Měl to dokonale vymyšlené, všechny nás ohromil svými nápady," říká i s odstupem času Purkyně.

Perfektní to však nebylo. Smetka připravoval současně projekty bydlení, loterie i obchodování s cennými papíry, do všeho investoval stamiliony korun. Právě přesuny peněz mezi jednotlivými Smetkovými aktivitami vedly k pádu celého impéria a ke zhroucení H-Systému, který se přitom chlubil základním jměním 1,7 miliardy korun.

Purkyněho se Smetkou seznámil přímo tehdejší ministr financí Kočárník. Souviselo to se Smetkovou žádostí, aby Purkyně coby odpovědný náměstek ministra vydal licenci k provozování chystané loterie.

Ivan Kočárník na otázku, čím ho Smetkovy nápady zaujaly a proč jim vycházel vstříc, prostřednictvím elektronické pošty odpověděl stručně: "Udělování licencí byla věc profesionálního aparátu, nikoliv ministrovou libůstkou."

Náměstek Purkyně, který s manželkou dokonce určitý čas zvažoval, že si od Smetky pořídí byt, nakonec Smetkovi licenci k loterii vydal a delší dobu s ním vyjednával i o spuštění třetího trhu cenných papírů. Z toho však posléze sešlo. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video