Za vraždu na benzince padl výjimečný trest

  • 29
Hradec Králové - Vrchní soud ztrestal vraždu čerpadlářky ve Vysokém Mýtě výjimečným sedmnáctiletým trestem. Dvacetiletému Petru Demelemu přidal tři roky. "Nebyl problém v otázce viny, ale v tom, zda jde v jeho případě uložit výjimečný trest," řekl iDNES soudce Jiří Lněnička. Soud ale dospěl k tomu, že náprava obžalovaného je těžká a výjimečný trest uložil.

Mladík zřejmě stráví za mřížemi asi osmnáct a půl roku, připočtou se mu totiž podmíněné tresty.

"Odsoudili ho bez jediného přímého důkazu," míní podle ČTK Demeleho otec, jeho matka po vynesení rozsudku plakala.

Proti verdiktu vrchního soudu se už nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Královéhradecký krajský soud loni v říjnu poslal Demeleho za vraždu 44leté čerpadlářky v listopadu 2001 na čtrnáct let za mříže a jeho komplice Jana Dlouhého za loupež na šest let.

Proti rozsudku se tehdy odvolal jak Demeleho obhájce, tak státní zástupkyně.

"Podmínky pro uložení výjimečného trestu podle mého názoru splněny byly. U Demeleho je možnost nápravy podstatně snížena a stupeň společenské nebezpečnosti je obzvlášť vysoký," odůvodnila tehdy státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Před loupeží si píchli rum do žil
Brutální řádění mladíků 16. listopadu 2001 okolo čtvrté hodiny ráno na čerpací stanici ve Vysokém Mýtě zaplatila čtyřiačtyřicetiletá čerpadlářka životem.

Podle policie potřebovali peníze na drogy a zaplacení dluhů dealerovi. Na činu se domluvili den předtím v restauraci. Posilnili se alkoholem, který si také injekcí vpravili do žil.

Podle soudu Demele, který vraždil, byl tak opilý, že si na tragickou událost nemůže ani pamatovat. "Před tím, než jsme vyrazili, jsme si píchli rum, protože jsme měli málo peněz a chtěli jsme se veselit," vypověděl u krajského soudu.

Podle obžaloby povalil ženu na zem, pokusil se jí svázat ruce elektrickou šňůrou od počítače, a aby ji utišil, ležící čerpadlářku opakovaně udeřil rukojetí nože do hlavy. Žena se prý útoku mladíků stále bránila, proto Dlouhý popadl plnou láhev vína a vší silou ji udeřil do hlavy, až láhev praskla.

"Praštil jsem ji, když jsem uviděl přijíždět k pumpě nákladní auta. Nevím, co to do mě vjelo, byl to z mé strany zkrat," hájil se Dlouhý.

"V tu chvíli Dlouhý zpozoroval přijíždějící nákladní auta. Prostor za pokladnou opustil a odešel ven, aby zabránil řidičům ve vstupu do objektu," uvedla během líčení Faltusová. V tu dobu mířila k čerpadlu posádka bílé avie. Dlouhý ji podle policie řekl, že pumpa není v provozu.

Demele poté, co jeho komplic z prodejny vyšel vstříc nic netušícím řidičům, kteří se chystali vstoupit, bodl čerpadlářku dvakrát do hrudníku, přičemž smrtelná rána pronikla do srdce.

Žena na následky zranění po několika minutách zemřela. Stačila ještě svému kolegovi, který ji zastihl naživu, sdělit, že útočník šilhal. To byl také jeden z důkazů, o které se obžaloba opírala. "Lupiči oběť okradli o osm set korun, zlatý řetízek, mobilní telefon a z pokladny odnesli přes osm tisíc korun a další věci," uvedla Faltusová.

Oba mladíci pak z místa činu utekli. Odjeli do Prahy, kde je po několika dnech zadržela policie.

Během líčení u krajského soudu Demele opakovaně nařknul z vraždy Dlouhého a tvrdil, že to nebyl on, kdo čerpadlářce zasadil smrtící ránu. "Nechápu jak může takto lhát a druhého osočovat z vraždy. Pokud bych něco takového udělal, doznal bych to. Sám moc dobře ví, co se tam skutečně stalo," oponoval Dlouhý.

V závěrečné řeči oba obhájci poukázali na složitost případu, ve kterém stojí tvrzení proti tvrzení obou obžalovaných, přičemž podle nich neexistuje jediný přímý důkaz o tom, kdo skutečně vraždil. 

Demeleho obhájce loni v říjnu navrhoval, aby byl jeho klient uznán vinným pouze z loupeže, nikoli z vraždy, jak navrhovala obžaloba. Dlouhého obhájce souhlasil s potrestáním za loupež, ale navrhoval pro něho mírnější trest. Demelemu hrozilo až dvacetileté vězení a Dlouhému dvanáct let.

, ,

Video