Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za vraždu důchodkyně kvůli tisíci korunám padl výjimečný trest

  • 5
Krajský soud v Hradci Králové dnes poslal na 17 let do vězení Josefa Janáka, který loni v listopadu ubodal čtyřiaosmdesátiletou ženu. Důchodkyni pak alkoholik sebral 500 korun a řetízek.

Janák dnes v jednací síni při čtení rozsudku kroutil hlavou a dlaněmi si zakrýval obličej. Senát krajského soudu ho totiž poslal do nejpřísnějšího typu věznice a navíc mu nařídil protialkoholní léčení.

"Podávám si proti rozsudku odvolání přímo do protokolu," řekl invalidní důchodce Janák, který se vloni v únoru bezprostředně po zadržení policii přiznal, ale později své doznání odvolal s odůvodněním, že ho policisté k doznání donutili násilím.

Předseda senátu krajského soudu Petr Mráka ale jeho změněné výpovědi neuvěřil a ztotožnil se s podanou obžalobou. Při zdůvodňování rozsudku zdůraznil nezvyklou surovost, s jakou si vrah počínal. "Podmínky pro uložení výjimečného trestu jsou splněny," řekl Mráka.

Trestní sazba za vraždu je "normálně" 12 až 15 let vězení. Výjimečný trest až 25 let vězení, případně trest doživotí, soud může uložit jen ve zvláštních případech.

"Stupeň společenské nebezpečnosti je v tomto případě značně vysoký a převýchova obžalovaného je podle soudních znalců jen průměrná. Způsob zavraždění byl velmi brutální. Než na ženu zaútočil nožem, surově ji zbil. Muselo jít o násilí veliké intenzity. Společnost takové jednání nemůže tolerovat, utloukat čtyřiaosmdesátiletou nemocnou paní a následně ji ubodat pro pár korun," uvedl v odůvodnění Mráka.

Janákův obhájce navrhoval zproštění z obžaloby a ani státní zástupce nepožadoval tak přísný trest - tedy výjimečný.

"Navrhoval jsem nižší trest. Přezkoumám, zda jsou splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu, a pak se k rozsudku vyjádřím," uvedl státní zástupce Pavel Hochman.

Vraždil kvůli penězům na alkohol

Podle obžaloby se Janák vloudil do bytu staré ženy, která žila sama, zřejmě pod záminkou zajištění nákupu. Mezi vrahem a obětí pak došlo k neshodám. "Je možné, že si to na poslední chvíli rozmyslela, dostala z něj strach, což ho mohlo rozezlít. Spouštěčem násilí mohl být i alkohol. Motivem bylo obstarání si peněz, především pro nákup alkoholu, který potřeboval každodenně, aby mohl vůbec nějakým způsobem fungovat," uvedl Hochman.

Vrah poté zasadil ženě pět ran nožem do krku a hrudníku, prohledal byt a ukradl z něj nejméně 500 korun v hotovosti a pozlacený řetízek v hodnotě 450 korun.

Hlavním důkazem proti obžalovanému je jeho doznání po jeho zadržení a jeho výpověď při prověrce na místě činu. Soud také přihlédl k výsledkům zkoumání obžalovaného na detektoru lži. "V kontextu s jinými důkazy může být detektor lži použit. Sám o sobě by však k odsouzení dotyčného nestačil," uvedl Mráka.

"Proti tomu, že byl donucen policií k přiznání, hovoří to, že v původní výpovědi, ve které se přiznal, uvádí skutečnosti, které mohl vědět jen vrah. Popsal byt, oblečení poškozené a čím byla zavražděna," uvedl Hochman s tím, že i odbor kontroly a stížnosti ministerstva vnitra, u kterého si obžalovaný na postup policie stěžoval, neshledal v jednání policistů žádné pochybení.

Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.


Video