Za vedro prý může posunutý rovník

  • 107
Vlna velkých veder, která trápí velkou část Evropy, nenechává spát vědce. Jako první přišli, zdá se, vedru na stopu Italové. Z jejich výzkumu vyplývá, že za vysokými teplotami stojí posunutí meteorologického rovníku směrem na sever. Tropy v Evropě podle nich jen tak neskončí.

Italští vědci ze Státního biometeorologického výzkumného ústavu ve Florencii zjistili, že meteorologický rovník se posunul o dvacet stupňů (asi 2600 km) na sever od rovníku geografického.

"Je to zhruba tak, jako kdyby se do Evropy přesunulo pouštní klima," řekl ředitel ústavu Giampiero Maracchi.

Tropický pás se nyní podle italských vědců nachází na úrovni Itálie, Španělska a Francie.

Střední Evropa leží na pomezí mezi tropickým a subtropickým pásmem. Změnu zřejmě vyvolaly silné deště v subsaharské Africe. Na mnoha místech černého kontinentu je nyní chladněji než v Evropě.

"Silné deště v subsaharské Africe způsobily snížení přeháněk a nárůst teplot v oblasti Středozemního moře, zejména na jeho západním okraji," říká Maracchi.

Český meteorolog: Kolísání klimatu je obvyklé
Pracovník Českého hydrometeorologického ústavu ale tvrdí, že termín meteorologický rovník nezná. Vedra jsou podle něj způsobena přesunem teplého vzduchu ze Sahary až nad naše území.

Svět se prostě v posledních letech otepluje, tvrdí. Kolísání klimatu vždycky bylo a bude. Z jednoho léta se nedá soudit, že jde o změnu klimatu, řekl iDNES.

Vedra vládu nepustí
Posunutý meteorologický rovník zůstane nad Evropu ještě dlouho, soudí italští výzkumníci. Vedra podle nich potrvají nejméně do poloviny září.

Současná situace, která je nejhorší za posledních 150 let se má navíc v příštích letech opakovat. Klimatické změny mohou trvat i několik desetiletí, tvrdí vědci.

Co nás čeká?
Podle prognóz italských vědců sestavil německý Bild malou exkurzi do budoucnosti střední Evropy. Jak tedy počasí změní náš život?

Teplejší klima změní stravovací návyky středoevropanů. Na našich stolech se budou čím dál častěji objevovat produkty středomořské kuchyně (ryby, olivový olej, sýry). Lidé proto budou hubenější, sníží se výskyt srdečních infarktů.

Podle německých novinářů vzroste porodnost. Za horkých nocí se totiž špatně spí, lidé se proto budou více věnovat sexu.

Ve střední Evropě vzrostou životní náklady. Lednice, ventilátory a klimatizace zvýší v létě spotřebu elektrické energie, lidé budou utrácet za nápoje a zmrzlinu.

Změna klimatu zvedne teploty moří. Voda ve Středozemním moři může mít podle vědců teplotu až 30 stupňů, Balt o pět méně. Podnebí možná změní i vegetaci. Ve střední Evropě by v budoucnu mohly růst olivovníky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video