Američtí vojáci v Iráku. Ilustrační foto

Američtí vojáci v Iráku. Ilustrační foto | foto: AP

Skandál v Pentagonu. Za války v Iráku se podvádělo při náboru rekrutů

  • 9
Americká armáda čelí rozsáhlému skandálu. Za války v Iráku se ve velkém podvádělo při odvodech rekrutů. Za zlanaření nováčků ke vstupu nabízela armáda tučné odměny v řádech tisíců dolarů. Nyní vyšlo najevo, že stovky lidí vojenský systém zneužívaly.

Na kupčení s rekruty v řadách armády poukázalo nedávné vyšetřování, jehož výsledky se v úterý zabýval jeden ze senátních výborů. Z šetření vyplývá, že v rámci náborového programu Národní gardy se odehrávaly rozsáhlé podvody.

Záložní složky americké armády za dob války v Iráku slibovaly každému, kdo přesvědčí nováčky ke vstupu do jejích řad, odměnu ve výši 2 000 až 7 500 dolarů.

Peníze za nábor

Náborový program nabízející odměny za rekruty zahájila Národní garda v roce 2005 a později byl rozšířen i na další složky armády. Za dobu trvání války v Iráku bylo naverbováno celkem na 130 tisíc nováčků, na odměnách za ně ubylo ze státního rozpočtu na 300 milionů dolarů, připomíná BBC.

Někteří mazaní verbíři však peníze inkasovali díky tomu, že naverbovali mladé muže, kteří byli již dávno rozhodnuti do armády vstoupit a přemlouvat je tedy nebylo třeba. Odměny si takto rozdělovali středoškolští pedagogové, veteráni i příslušníci ozbrojených složek.

Vyšetřovatelé se domnívají, že podvodníci takto vytáhli ze státní kasy až 50 milionů dolarů (v současnosti v přepočtu miliarda korun). Do hledáčku vyšetřovatelů se dostalo na 1 200 lidí.

Mezi podezřelými byli dva generálové, nejméně tři desítky vysoce postavených důstojníků a nespočet vojáků nižších šarží. "Nepochybně tu mluvíme o jednom z největších vyšetřování v historii armády," nechal se slyšet pro USA Today jeden ze senátorů.

Vedoucí týmu vyšetřovatelů uvedl, že mu není známo, že by za kupčení s rekruty byl kdokoliv odsouzen, přišel o služební výhody nebo byl nucen opustit svou funkci. Vůči některým lidem už ale padla obvinění. Vzhledem k rozsahu celé aféry není vyloučeno, že by se vyšetřování mohlo protáhnout až do roku 2016.

Jeden vypečený prostředník si údajně na chybě v armádním systému vydělal okolo 35 tisíc dolarů (v současnosti asi 700 tisíc korun). V dalším případu si pětice lidí mezi sebou rozdělila skoro milion dolarů (přes 20 milionů korun), shrnuje závěry vyšetřovatelů stanice NBC News.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video