Za útoky v Casablance padly tresty smrti

  • 14
Marocký soud vynesl rozsudky za sebevražedné atentáty v Casablance. Za podíl na útocích odsoudil 87 islámských radikálů. Z toho čtyři odešli od soudu s trestem smrti. Při pěti explozích 16. května zemřelo na 45 lidí, včetně 12 útočníků. Maroko provedlo za posledních 20 let jen jedinou popravu.

Na popraviště soudci poslali mimo jiných dva muže, kteří patřili mezi 14 sebevražedných atentátníků, ale útoky přežili.

Všech 87 odsouzených žalobce viní z toho, že patřili k islámské radikální organizaci Salafíja Džihádíja, která podle marockých vyšetřovatelů atentáty zorganizovala a měla spojení s teroristickou sítí Al-Kajda.

Soud obžalované uznal vinnými z různých činů, například za spiknutí nebo z podkopávání bezpečnosti státu. Na 39 obžalovaných vyslechlo trest doživotního vězení. Další stráví za mřížemi od 30 let do 10 měsíců.

V přestávkách mezi oznámením jednotlivých rozsudků mnoho obžalovaných křičelo: Allahu Akbar (Bůh je veliký). Někteří vstávali z lavic ve svých zasklených sektorech a mávali ve vzduchu rukama zaťatýma v pěst. Mnoho odsouzených se bránilo, že jsou nevinní.

Výbuchy městem otřásly 16. května po deváté hodině večer. Auta s trhavinou explodovala u židovských a španělských cílů, jedna exploze zasáhla i belgický konzulát. Ministr vnitra hned po atentátech obvinil mezinárodní teroristy.

Maroko vykonalo hrdelní trest jednou za posledních dvacet let. Když policejní komisař byl popraven v roce 1993 za orgie, znásilnění a sexuální násilí.

Útoky v Casablance

Teroristé opět udeřili, zabíjeli v Maroku

V Casablance zabíjel i ztracený atentátník

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video