Syrští hackeři dokázali pohnout i americkou burzou. Ilustrační snímek

Syrští hackeři dokázali pohnout i americkou burzou. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Falešný výbuch v Bílém domě má na svědomí Asadova elektronická armáda

  • 8
Za úterním útokem hackerů na twitterový účet zpravodajské agentury AP stojí syrští hackeři režimu Bašára Asada. Jediná falešná zpráva dokázala rozhýbat akciový trh a zároveň varovala, že elektronická hrozba ze Sýrie může být pro západní mocnosti velkým problémem.

"Blesková zpráva: dvě exploze v Bílém domě a Barack Obama je zraněn." Přesně takovou zprávu mohli v úterý najít uživatelé Twitteru na profilu agentury AP. Ta vzápětí uvedla, že její účet byl napaden hackery. Krátce na to reagoval rovněž mluvčí Bílého domu Jay Carney prohlášením, že zpráva byla falešná a Obamovi se daří dobře (více čtěte zde).

Falešná zpráva nepobláznila jen redakce světových zpravodajských webů, ale i americký akciový trh. Hlavní kurz indexu Dow Jones Industrial se krátkodobě propadl do ztráty. "Byla to sice totální blbost, ale trhy jsou citlivé a na něco takové reagují rychlostí větru," uvedl jeden z obchodníků. Spekulanti tak mohli rázem přijít až o 136 miliard dolarů (asi 2,7 bilionu korun).

K falešnému tweettu na profilu AP se vzápětí přihlásili hackeři pracující v žoldu syrského diktátora Bašára Asada. Tisková agentura AP ve své zprávě o elektronickém útoku informovala, že hackeři se už v minulosti několikrát pokusili ukrást hesla jejích novinářů.

Hackeři ze Sýrie tak naplno ukázali, jak velkou hrozbou mohou pro Ameriku a další světové velmoci být. Při dalším koordinovaném a promyšlenějším útoku by lehce mohli poškodit křehkou americkou ekonomiku.

"Blesková zpráva: dvě exploze v Bílém domě a Barack Obama je zraněn." Twitter AP v úterý napadli hackeři.

Server telegraph.co.uk připomíná, že úterní útoky nebyly prvním pokusem, kterým na sebe syrští počítačoví zločinci upozornili. Před týdnem zaútočili na twitterový účet televizní stanice CBC a napadli také web fotbalové asociace FIFA. Mediálně nejvíce propíraný byl pak útok z března letošního roku, kdy si hackeři počíhali na Twitter kanál meteorologické relace BBC. Místo předpovědi počasí se tak mohli uživatelé dočíst o tom, jak Západ, ve spolupráci se Katarem, podporuje syrské rebely.

Útoky trpí také Katar

Právě drobný emirát v Perském zálivu si v minulosti užil s elektronickými útoky své. Hackeři například rozesílali z emailových účtů katarské televizní stanice al-Džazíra maily, podle kterých se katarský ministerský předseda stal terčem atentátu. Jiný mail zase popisoval zranění ženy katarského emíra.

Syrští hackeři mají také vlastní internetové stránky, na kterých se titulují jako "Syrská elektronická armáda". Zde prohlašují, že vždy budou podporovat syrský lid  v boji proti kampani arabských médií a Západu, který produkuje smyšlené informace o tom, co se v Sýrii děje.

Dva roky trvající konflikt v Sýrii si podle posledních statistik vyžádal přes 70 tisíc mrtvých, milion Syřanů pak ve strachu prchlo ze země a vyhledalo azyl v sousedních státech, zejména v Jordánsku, Turecku a Libanonu (více o uprchlících čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue