Za útok na Romy padly opět podmínky

  • 8
Olomouc - Olomoucký vrchní soud se vrátil k šest let starému žhářskému útoku na Romy v Krnově na Bruntálsku. Soudci potvrdili rozsudek kolegů ostravského krajského soudu. Čtyři mladíci tak od soudu opět odešli s podmíněnými tresty. Pátý mladík stráví ve vězení tři roky, již dříve byl totiž čtyřikrát soudně trestaný. Pětice hodila v únoru 1996 do dvou bytů celkem čtyři zápalné lahve.

S uloženými tresty nesouhlasila především obžaloba, podle které byl soud nepřiměřeně mírný. "Jejich jednání dosáhlo vysoké společenské nebezpečnosti. Lidem, kteří v domě žili, hrozila újma na životě a byl ohrožen jejich majetek," řekla státní zástupkyně Jarmila Večeřová.

Soudci však její odvolání zamítli s tím, že od útoku uplynulo již více než šest let a obžalovaní žili po tu dobu řádným životem. "Jinak by takové tresty neobstály," podotkl předseda senátu Ivo Lajda.

Mladíci rozhodnutí soudu odmítli komentovat a ze soudní budovy se rychle vzdálili. Během jednání všichni shodně uvedli, že svého činu litují. "Kdybych tušil, jaké následky to bude mít, neudělal bych to," odříkávali za sebou obžalovaní.

Ve vězení tak opět skončil jen nejstarší ze žhářů Libor Kubela. "V minulosti byl už čtyřikrát soudně trestaný a jeho výtržnické chování se navíc stupňovalo," řekla v únoru soudkyně ostravského soudu s tím, že dvěma obžalovaným v době činu ještě nebylo osmnáct let.

Všichni obžalovaní, pocházející z Krnova, směrovali útoky proti místním Romům.
"Vedla je zášť proti lidem, kteří jim nic neudělali. Navíc útočili jen proto, že v domech bydleli Romové," zdůvodnila soudkyně únorový verdikt krajského soudu. Dodala, že požáry ohrozily životy a zdraví desítek lidí. "V domech navíc bydlela i řada dětí," upřesnila.

Obžalovaní krajskému soudu tvrdili, že útoky nebyly rasistické. Chtěli si jen vyzkoušet, jak zápalné lahve fungují. "Hledali jsme proto staré domy, ve kterých nikdo nebydlí," řekl krajskému soudu jeden z aktérů, který se při prvním výslechu přihlásil k hnutí skinheads.

Do dvou bytů hodili v únoru 1996 celkem čtyři zápalné lahve.

Lahev se tehdy podle policie roztříštila o rám okna a začala hořet. Majitel bytu oheň uhasil. Krátce poté proletěla další oknem jiného bytu, kde dopadla na postel. Protože majitelé nebyli doma, uhasili oheň sousedé a přivolaní hasiči. Druhý útok se stal o 12 dní později. Požár se rodině podařilo uhasit.

Zatčení mladíci se původně policistům přiznali, že láhve do bytů hodili. Důvodem podle nich byly neshody s Romy. Zpočátku přiznali i rasový motiv.

Za dva roky létaly lahve zas
O dva roky později jedenadvacetiletý Radek Bedri hodil do domu krnovských Romů další zápalnou láhev.

V bytě tehdy spalo šest lidí. Jen se štěstím žhářský útok přežila dvaapadesátiletá Emilie Žigová, její druh utrpěl popáleniny na nohou.

Soud členovi neonacistických skupin udělil dvouletý nepodmíněný trest. V době spáchání činu mu ještě nebylo osmnáct let. Jeho dva společníky osvobodil pro nedostatek důkazů.

ÚTOKY S OHNĚM V KRNOVĚ

Únor 1996 - Zápalná láhev hozená oknem do bytu se roztříštila o okenní rám. Majitel bytu oheň uhasil.
Únor 1996 - Zápalná láhev proletěla oknem do sousedního bytu. Spadla na postel a vznikl požár.
Leden 1998 - Zápalná láhev způsobila požár v přízemním bytě rodiny Kováčových. Oheň těžce popálil obyvatelku bytu.
Leden 1998 - Kdosi podpálil auto romské rodiny v ulici nedaleko bytu Kováčových

Krajský soud v Ostravě poslal na tři roky do vězení žháře Libora Kubelu. Ten spolu se čtyřmi dalšími muži hodil během února 1996 do dvou krnovských bytů obývaných Romy zápalné láhve. Ostatní dostali podmíněné tresty od osmnácti měsíců do tří let. Trestu se zatím vyhnul šestý člen skupiny, po kterém už několik měsíců pátrá policie, 6. února 2002

Soud se skiny, kteří v roce 1996 házeli na Romy v Krnově zápalné láhve. Odsouzení si zakrývají tváře, 6. února 2002

, ,

Video