Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Za udušení čtrnáctidenní dcery půjde matka na šest let do vězení

  • 25
Žena, která v roce 2002 udusila látkovou plenou svou čtrnáctidenní dceru, stráví šest let ve vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který necelý týden po zavedení do praxe využil nový trestní zákon a čin označil za zabití. Žena se od počátku hájila tím, že byla nepříčetná. Dítě prý nechtěla zabít, ale jen umlčet.

Tragédie se odehrála v pronajatém bytě, kde žena kvůli pláči dcery probděla celou noc. Šlo o první noc po dvou týdnech od narození dítěte, kterou trávila celá rodina pohromadě. Předtím žena pobývala u své matky, která jí pomáhala zvládnout péči o novorozeně. Ačkoliv u ní chtěla setrvat déle, otec dítěte trval na tom, aby se jeho manželka vrátila domů.

Ráno přistoupila vyčerpaná matka k postýlce, přeloženou látkovou plenou přikryla dceři celý obličej a několik minut tlačila oběma rukama na nos a ústa.

Obhájce ženy Pavel Kavinek zdůraznil, že ženin stres se po porodu vystupňoval poté, co ji tehdejší manžel "hulvátsky vytrhl z prostředí u její matky". Žena po činu strávila čtyři měsíce v psychiatrické léčebně, podle právníka je v péči psychologů a psychiatrů dodnes. Postupně na ni vznikly čtyři různé znalecké posudky, které posuzovaly její psychický stav v době činu.

Odvolací senát snížil o dva roky trest uložený Městským soudem v Praze acuznal ženu vinnou zabitím dítěte. V minulosti už ženě dvakrát uložil osmiletý trest vězení. Obžalované se však zastal nejprve Ústavní a posléze i Nejvyšší soud. Trest si odpyká ve věznici s dozorem.

Senát čin označil za zabití, tedy trestný čin, který zavádí do praxe nový trestní zákon.  Má se vztahovat na případy, kdy člověk někoho usmrtí ze strachu, v úleku, zmatku nebo omluvitelného hnutí mysli.

Žena už strávila ve vězení nejprve tři roky a poté dalšího půl roku. Soudce Jiří Lněnička dnes při odůvodnění svého rozsudku vyjádřil politování nad tím, že se případ "nepřístojně" vlekl tak dlouho. "Obžalovaná žila v nejistotě, přerušování výkonu trestu navíc jistě nepřispívá k duševnímu zdraví," podotkl.

,

Video