Za ubodání babičky padlo opět deset let

  • 7
Vrchní soud potvrdil desetileté vězení pro Michala Matese, který loni v lednu zavraždil svou babičku. Potvrdil tak říjnový verdikt plzeňského krajského soudu. Mladík při banální hádce nožem bodl jednaosmdesátiletou ženu dvakrát do zad, pak o její hlavu rozbil dvě keramické vázy. Nakonec jí zasadil dalších deset ran do hrudníku. Soudy neměly těžkou roli při posuzování viny. "Mates se k činu přiznal, důkazy byly jednoznačné," řekl už předseda plzeňského soudu Jan Špeta.

Proti předchozímu verdiktu se odvolala Matesova matka a dcera zavražděné Hedvika Matesová. Žena žádala odvolací soud, aby trest jejímu synovi snížil. Podle ní nejednal cílevědomě, ale v afektu a činu hluboce litoval. "Mohu se zaručit, že až do tragické události byl hodným, pozorným a poslušným synem," tvrdila.

Vrchní soud však její slova nevyslyšel. Podle něho vše nasvědčuje tomu, že si mladík musel být dobře vědom toho, co činí. Dokládá to například skutečnost, že důchodkyni napadl třikrát po sobě, přičemž poprvé na ni zaútočil zákeřným způsobem.

Soud navíc pochybuje o tom, že mladíkova lítost byla upřímná. K vraždě se přiznal až po měsíci, kdy byl ve vazbě a nemělo smysl zapírat. Je otázkou, zda činu lituje, nebo sebe, uvedla soudkyně vrchního soudu.

Mladík měl s matkou u babičky dílnu
Mates se svou matkou vlastnili firmu na výrobu a prodej keramiky. V babiččině hájence ve Vlkovicích na Chebsku měli dílnu.

"Šel jsem s uhlákem do kotelny a ona mi stála v cestě. Řekl jsem jí, že mi překáží. To ji rozčílilo. Povídala, že musím mít poslední slovo jako má matka a že poté, co nechala na ni přepsat hájenku, se chováme, jako kdyby nám to všechno patřilo. Nejsem hádavý typ, raději jsem odešel," popsal začátek tragického konfliktu Mates.

Hádka však po chvíli pokračovala. "Pak řekla, že navázala kontakt s mým strýcem, a že ještě uvidíme, co se stane s přepsáním hájenky. Bylo mi to hrozně líto, ale také mne to rozčílilo. Vzal jsem nůž z police a babičku dvakrát bodl do zad," přiznal Mates. Pak ji ještě o hlavu rozbil dvě keramické vázy, znovu vzal do ruky nůž a zasadil ležící ženě deset ran do hrudníku. "Pět minut jsem stál na místě, než mi došlo, co jsem udělal. Nasedl jsem do auta a ujel," vzpomínal Mates.

Před matkou dělal, že s krveprolitím nemá nic společného. Přijel s ní do hájenky, předstíral udiv na tím, že babička je po smrti a zavolal policisty. "Vyslýchali mne. Ale pak jsem to psychicky nevydržel a ujel do Krkonoš," přiznal pětadvacetiletý muž. Tam vystřídal několik hotelů a přesunul se do jižních Čech.

"Zadrželi mne v obchodním domě, kde jsem vzal krabičkový džus. Došly mi peníze," popsal Mates své dopadení měsíc po vraždě.

Psycholog: S takovým pocitem viny jsem se ještě nesetkal
Podle soudních znalců trpí muž, který je jinak velice pracovitý a neagresivní typ, smíšenou poruchou osobnosti. "Je to puntičkář a pedant. Tím lze vysvětlit, proč v útoku pokračoval. Paradoxně usmrtil člověka, kterého miloval, s nímž si rozuměl," řekl soudce Špeta už v říjnu, kdy případ řešil krajský soud.

Psycholog, který hodnotil Matese, prohlásil, že se ve své praxi ještě nesetkal s člověkem, který by měl tak hluboký a upřímný pocit viny.

Obhájce požadoval pro svého klienta, jemuž hrozilo deset až patnáct let vězení, výjimečně kratší než desetiletý trest. Soud řekl ne.

"Nedostal se do tak psychicky náročné situace. Byla to banální hádka a on ji řešil krajním způsobem. Navíc se po spáchání trestného činu zapojil do normálního života. Jel za matkou, předstíral jako by náhodou našel babičku mrtvou. Nepřiznal se hned. Situace se stala pro něj psychicky neúnosná při pohřbu. Tehdy utekl a toulal se po celé republice. Policie ho zatkla v Českých Budějovicích," vysvětlil Špeta, proč soud nepřistoupil na obhájcův požadavek.

Nicméně muži v talárech byli shovívavější při rozhodování, v jak přísném typu věznice si Mates trest odpyká. "Podle psychologa by se ve věznici  s nejpřísnějším režimem stal obětí agresivních jedinců," odůvodnil Špeta, proč proto soud Matese poslal výjimečně do věznice s dozorem, kde jsou umístěni lidé, kteří mají na svědomí lehčí kriminální delikty.

Před senátem plzeňského krajského soud stojí mladík obžalovaný z vraždy své babičky. Pětadvacetiletý Michal Mates muž přiznal, že ho tíží svědomí, 1. října 2001

Před senátem plzeňského krajského soud stojí mladík obžalovaný z vraždy své babičky. Pětadvacetiletý Michal Mates muž přiznal, že ho tíží svědomí, 1. října 2001

Před senátem plzeňského krajského soud stojí mladík obžalovaný z vraždy své babičky. Pětadvacetiletý Michal Mates muž přiznal, že ho tíží svědomí, 1. října 2001

,

Video