Hlavní líčení se kvůli věku mladíka konalo za zavřenými dveřmi. Rozsudek ještě není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Vyhlášení rozsudku už bylo veřejné. Zákon však novinářům zakazuje uvést jméno či jakýkoliv údaj o mladistvém, který by ho mohl identifikovat.
Soudce uložil mužům výjimečné tresty, protože pitva prokázala, že na faráře zaútočili velmi brutálně. Kubíček podle lékařů umíral v krutých bolestech.
"Vražda byla provedena zvláště zavrženíhodným způsobem. S takovou mírou brutality a bezcitnosti se tento soud nesetkává. Poškozeným byl navíc starý člověk, o kterém se všeobecně vědělo, že se snaží lidem kolem sebe všemožně pomáhat," uvedla soudkyně Věra Benešová.
Podnět k vraždě dal mladší z kompliců
Patnáctiletý mladík byl podle výroku soudu tím, kdo dal k vraždě hlavní podnět. Jeho rodiče rozsudek neunesli. Během jeho vyhlašování mladíkova matka slovně napadla soudní senát. "Je to špatně vedený proces," zvolala ještě předtím než ji i s manželem vyvedla justiční stráž ze soudní síně.
Farář Kubíček zemřel po surovém útoku vrahů v ranních hodinách 11. září 2004. Šamko se s nezletilým chlapcem vloupali do třebenické fary, kde chtěli krást. Již předem se domluvili, že pokud je farář vyruší, zabijí ho.
Nápad jít krást na faru pocházel od nezletilce. Chodil za farářem, jeden čas mu dokonce ministroval a na faře to dobře znal.
Při krádeži je farář skutečně vyrušil. Oběma dal dvacetikorunu a vyvedl je ze své ložnice v prvním patře k venkovním dveřím v přízemí. "Dvacetikorunu dával běžně několika mladým lidem z Třebenic jako výpalné, aby nechali faru na pokoji a nekradli tu," vypověděla před soudem farářova služebná.
Vraždili kvůli 60 tisícům
Na chodbě v přízemí začal smrtící útok. Vrazi začali starého pána mlátit pěstí do obličeje a kopat do něj. Kubíček upadl a začal silně krvácet. Muži ho vynesli zpátky do prvního patra a položili před trezor. Znovu do něj kopali a mlátili a chtěli, aby jim řekl kde má od trezoru schované klíče.
"Když do něj začali kopat, tak pan farář nekřičel a ani se nebránil. Vysvětlujeme si to tak, že chtěl před napadením uchránit svou služebnou, která spala v budově," uvedla Benešová.
Kubíček útočníkům řekl, kde jsou klíče od trezoru a podle výpovědi Šamka prý ještě pronesl, aby si všechno vzali. Z trezoru si mladíci vzali 40 tisíc korun, 620 eur a pár dolarů. Peníze byly určené na opravu nedalekého čížkovického kostela.
Ani potom však muži s útokem na faráře neskončili. Tupým předmětem ho udeřili do hlavy tak, že mu vážně poškodili mozek. Pak přinesl nezletilec z vedlejší kuchyně nůž, kterým Šamko bodl faráře do hrudi.
Navíc na jeho bezvládné tělo naházeli hadry, polili ho hořlavinou a zapálili. Kubíček měl popáleniny na 49 procentech kůže.
Mladíka zkazila rodina
Při výměře trestu Šamkovi soud podle předsedkyně senátu přihlédl velkou měrou k tomu, že se přiznal a jeho výpověď přispěla k objasnění hrůzného činu. Svého činu prý litoval, ale znalci upozornili, že to byla jen formální lítost. Podle jejich posudku není náprava Šamka vyloučena, ale je velmi ztížena.
Polehčující okolností u mladíka byl podle soudu pouze jeho nízký věk. Vývoj jeho osobnosti ještě není ukončen, a tak podle znalců má šanci na nápravu. Na chování mladíka se prý negativně projevil vliv rodiny.
Rodina například věděla, že peníze, které přinesl domů, pocházejí z loupeže. Přesto si je vzala a dokonce část mu jich nechala, aby si něco koupil, než půjde do vězení, uvedla soudkyně. Mladík bude umístěn do zvláštní věznice pro mladistvé, kde bude nejméně do svých 19 let.