Za tragický výbuch plynu může zkrat

  • 8
Zatím to vypadá na velkou souhru náhod. Náhodou vznikl elektrický zkrat. Náhodou to bylo na kabelu u plynového potrubí. Náhodou cosi zajiskřilo a nahromaděný plyn vybuchl. Zda bude někdo za červnový výbuch plynu v Tržní ulici v Brně, který zabil čtyři lidi, pykat, není jasné.

"O zahájení stíhání rozhodne komisař do čtyř týdnů. Podezření směřuje k trestnému činu obecného ohrožení z nedbalosti," řekl mluvčí brněnské policie Mojmír Popp.

Podle něho byly zřejmě kvůli vysokému zatížení vozovky vibracemi od projíždějících vozidel narušeny kabely, vznikl elektrický oblouk o teplotě tisíců stupňů Celsia a vysoká teplota pak narušila polyetylenové plynové potrubí.

Začal unikat plyn, který pak vybuchl. Jak přesně byl nakonec iniciován samotný výbuch, zatím vyšetřovatelé nevědí.

U nás vina není, říká šéf plynářů
Do Tržní ulice byli už pár hodin před explozí obyvateli přivoláni plynaři, protože v ulici byl cítit plyn. Výbuch nastal v době, kdy pracovníci Jihomoravské plynárenské pracovali na zjišťování příčin poruchy.

Šéf Jihomoravské plynárenské Dan Ťok je přesvědčen, že jeho lidé za nic nemohou. "Naši pracovníci byli pouze venku a výbuch byl iniciován uvnitř. Z fyziky je známo, že plyn venku nevybuchne, ale jen zahoří. Vybuchnout může pouze v uzavřeném prostoru, kde vytvoří třaskavou směs," řekl.

"Iniciace nic neznamená. To mohl někdo jít kolem a zapálit si cigaretu nebo zazvonit na zvonek a bouchlo by to," poznamenal starosta Černovic Jiří Hladík.

Zdůraznil, že pravou příčinou bylo to, že se roztavil kabel a ten pak protavil polyetylénové plynové potrubí. "Důležité je, proč se to stalo. Kabely přece musí být v chráničkách a podobně. Přece není v pořádku, že se kvůli zkratu protaví trubka. Je otázka, kdo tam ty kabely takto vedl, zda to bylo podle normy," upozornil Hladík.

Policie: Normy byly dodrženy
Podle policie však byly normy upravující pokládku elektrických kabelů a plynového potrubí dodrženy. "Zjednodušeně lze říct, že samotný únik plynu nikdo nezavinil. Zkoumáme spíš postup pracovníků přímo na místě, kteří se snažili tu poruchu odstranit. Při instalaci nebylo zjištěno pochybení," tvrdí policejní mluvčí Popp.

Po výbuchu přišli o střechu nad hlavou všichni obyvatelé domu. "Čtyřiadvacet z nich už bydlí nastálo, pět lidí má náhradní bydlení, například proto, že to neodpovídá legislativě. Třeba v domě s pečovatelskou službou bydlí pán, který není ani starobní ani invalidní důchodce. Do půl roku mu musíme dát náhradní byt," řekl Hladík. 

"Jen jedna paní není stále ubytovaná. Spekuluje. Dostala už tři nabídky a stále si nevybrala, asi už to budou řešit právníci," dodal starosta.


Video