Za tragédii na lodi mohou nejspíš střelci

Praha - Tragická nehoda, která se stala v pátek večer při luxusní party na lodi Europé v souvislosti s výstřelem z historického děla, se podle odborníků na zbraně dřív nebo později stát musela. V posledních letech přibývá akcí, kdy se zbraně jako součást zábavního programu používají na místech, kde to zákon nepřipouští. "Střilet mimo střelnici, pokud to není natáčení filmu, je zakázáno," uvedl pyrotechnik Martin Kulhánek z barrandovské firmy Flash, která se specializuje na pyrotechnické a bojové simulace a běžně spolupracuje s filmaři.

Chlapec byl zraněn na výletní lodi Europé, kterou si luxusní návrhářská firma Taiza pronajala v pátek pro velkolepou oslavu. Součástí programu bylo pirátské přepadení z další lodi Baťa. Střílelo se z perkusních zbraní, z děla na palubě a do vody se házely pyrotechnické předměty.

Po jednom výstřelu děla zůstal na palubě lodi Europé ležet velmi vážně zraněný devítiletý chlpaec s poraněním hlavy. Dalo se nehodě předejít? "Dalo. Nedělat to," zdůraznil Kulhánek.

Firma Flash původně měla toto zinscenované přepadení odehrát. Nabídku nepřijala právě pro rizika, která s touto produkcí byla spojená.

"Považoval jsem to za nebezpečné.Proto jsem to odmítl a výslovně jsem zakázal svým lidem, aby do toho šli," řekl pyrotechnik Martin Kulhánek .

Policie stále vyšetřuje okolnosti případu. Zatím není jasné, zda někoho obviní, nebo případ uzavře jako nešťastnou náhodu.

Podle pyrotechniků však zákon o zbraních a střelivu vysloveně zakazuje střílet mimo střelnici, a zejména na nechráněných místech. "Nejvíc nebezpečné je, jestliže se má střílet proti lidem nebo proti předmětům. I ty mohou někoho zranit," dodal pyrotechnik.

I střílení na střelnicích podléhá nejrůznějším bezpečnostním normám. Střílení z děla navíc obsahuje riziko, že někoho zraní tlaková vlna, ucpávky hlavně, nebo že se dokonce odtrhnou kousky hlavně. Záleží také na kvalitě děla, zejména zda prošlo atestem, zkušebnou a bylo schváleno.

Střílení z děl před zraky veřejnosti někdy zařazují do svých produkcí divadelní a šermířské skupiny. Podle pyrotechniků je to ale nezákonné."Dělají to na vlastní riziko. Běžně se o tom ví, že to tak nemá být, ale dokud se nestane malér, nikdo o tom nechce moc mluvit," dodal pyrotechnik.

Ani otázka povolení akcí není jednoduchá. Barrandovská filmová produkce například při pořádání ohňostrojů žádá o povolení městskou část, oznamuje akci policii a žádá o souhlas hygieniky a odbor životního prostředí.

Společnost Taiza, která si na sestavení programu najala produkční firmu, se nechce k těmto okolnostem vyjadřovat ani uvést název společnosti. "Přípravami jsme se zabývali dlouho. Už ani nevím, kdo vymyslel ten nápad s dělem," řekla Silva Richterová ze společnosti Taiza. Zraněný chlapec leží v motolské nemocnici.

Posádka lodi Baťa připravuje k výstřelu historické dělo. Akce byla součástí "pirátského přepadu" lodě Europé, kde se konala módní přehlídka. (8. června 2001)

Na lodi Europé se konala módní přehlídka firmy Taiza. (8. června 2001)

Pražští policisté vyšetřují tragedii, při níž byl těžce zraněn devítiletý chlapec. (8. června 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video