Za tisícikorunu dostali policisté podmínku

  • 3
Osm měsíců s podmíněným odkladem na dva roky a dva a půl roku zákaz práce u policie. Tak zněl verdikt kladenského soudu nad dvěma dnes již bývalými policisty z kladenského dopravního inspektorátu, kteří podle obžaloby požadovali při vyšetřování dopravní nehody úplatek.

Josef Petrlík a Ivan Kumstát přitom sami odešli od policie na vlastní žádost ještě před vynesením rozsudku. 

"Tak ať nám dá něco do auta," zaznělo podle žalobce loni na konci března z úst jednoho z policistů, kteří vyšetřovali banální dopravní nehodu v centru Kladna.

Výzva byla určená řidiči dodávky Středočeských plynáren, kterému, ač se sám stal obětí dopravní nehody, hrozila až pětitisícová pokuta. Neměl totiž řádně vyplněný příkaz k jízdě.

"Pět tisíc korun bylo na mě moc. Ptal jsem se, jestli by to nešlo nějak udělat," vypověděl řidič před soudem. Pak položil tisícikorunu do prostoru u pátých dveří policejního auta a odjel.

"Je pravda, že svědci si po roce a půl nemuseli pamatovat detaily, ale moment, že si policisté řekli o úplatek, byl zjištěn jednoznačně. A pokud by jim vadilo, že jim řidič dává peníze, měli šanci mu je vrátit," zdůvodnil rozsudek samosoudce Roman Lada.

Josef Petrlík několik dnů po nehodě řidiče skutečně navštívil doma a peníze mu vrátil. "O tom, co ho k tomu vedlo, se můžeme jen dohadovat," dodal soudce.

U soudu vypovídal jako svědek i kladenský okresní policejní ředitel Vladimír Hrotík, který byl v této souvislosti prošetřován Inspekcí ministra vnitra. Měl údajně o úplatku vědět a policisty krýt. Státní zastupitelství ale jeho stíhání zastavilo. - více zde

"O nehodě jsem věděl jen od syna, který v plynárnách pracoval. Tehdy mi volal na mobil a žádal mne, ať tam pošlu hlídku. Jinak jsem se ale o to nezajímal a vzpomněl jsem si na to, až když mne začala vyšetřovat inspekce," uvedl Hrotík před soudem.


Video