Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČT chce koncesionářské poplatky i od diváků s mobily a tablety

  • 402
Zatímco nyní koncesionářský poplatek platí jen ten, kdo má doma televizi, v budoucnu by ho mohla platit každá domácnost. Roste totiž počet lidí, kteří vysílání sledují na chytrých telefonech nebo tabletech. Šéf České televize Petr Dvořák se této představě nebrání.

Mediální legislativa podle České televize vychází v mnoha ohledech ze situace, ve které se média nacházela v devadesátých letech a je proto nutná její aktualizace. Na možnou změnu zákona, kterou ČT chce iniciovat, upozornily Hospodářské noviny.

„Úprava by měla odrážet hlavní změny, ke kterým v této sféře za poslední dvě dekády došlo. Jednou z těch nejvýraznějších je bezpochyby rozvoj internetu a on-line médií a chytrých technologií, telefonů, tabletů, ale i takzvaných chytrých televizí, které umožňují, aby se tyto platformy stále více prolínaly,“ uvedla mluvčí České televize Alžběta Plívová.

„Jedním ze zásadních témat probíhajícího připomínkového řízení ke změnám mediální legislativy tak pro Českou televizi je, aby mohla začít plnohodnotně fungovat také na internetu, což jí dnešní podoba zákona neumožňuje,“ vysvětluje mluvčí televize.

Debaty o podobě koncesionářských poplatků jsou pro Českou televize důležité, ale ne hlavní. Probíhají totiž všude v Evropě. Většina vyspělých států již zohledňuje možnost sledovat televizi i přes nové technologie. A je jen na zákonodárcích, jaký systém financování veřejné služby zvolí.

Nutnost obnovy stávajícího zákona zdůrazňuje také poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník, který dříve vedl pobočku Českého rozhlasu v Pardubicích „Je to férové, protože lidé, kteří dnes sledují televizi jen přes internet, jsou vlastně černými pasažéry,“ uvedl.

Ti, kteří se na televizi nekoukají ani prostřednictvím webových stránek, by se mohli vyvázat z placení koncesionářských poplatků třeba čestným prohlášením.

“Poplatek ale představuje jakousi solidární daň za veřejnou službu. Je to platba za možnost sledovat nezávislé zpravodajství či velké sportovní akce. Je to i příspěvek pro celý audiovizuální průmyslu, který je na ČT silně závislý,“ uvedl pro Hospodářské noviny ředitel televize Petr Dvořák.

Vláda bude mít novelu zákona na stole do konce roku

Ministerstvo kultury nyní pracuje na novele zákona, který upravuje postavení veřejnoprávních médií. Připravovaná novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání se soustředí na zpřesnění a odstranění nedostatků toho současného.

Rozsáhlejší změna tohoto zákona by ale byla podle ministerstva nyní předčasná. Evropská komise totiž zahájila proces revize Směrnice o audiovizuálních mediálních službách a teprve po přijetí jejího revidovaného znění lze uvažovat o zásadní změně zákona o provozování vysílání.

„Změna zákona o koncesionářských poplatcích v plánu legislativních prací zatím zařazena není a bude záležet na diskusi spojené s přípravou změn zákonů o ČT a ČRo,“ dovysvětlila mluvčí ministerstva Simona Cigánková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video