Za synův poškozený mozek chce rodina miliony

  • 2
V roce 1999 se tehdy dvacetiletý Karel Martinák podrobil jednoduché operaci nosu. Dnes je z něj invalidní důchodce s trvalým poškozením mozku. Rodina tvrdí, že lékaři tehdy zanedbali pooperační péči, a požaduje od frýdeckomístecké nemocnice deset milionů korun. Ta obvinění odmítá. "Neudělali jsme chybu," tvrdí právní zástupce zdravotnického zařízení. Žalobou se zabývá okresní soud.

"Lékaři upravili pacientovi nosní přepážku. Když se probral z anestezie, nastaly komplikace. Zastavil se krevní oběh, což zavinilo vážné poškození mozku," míní právník rodiny Věroslav Alan. "Utrpěl sociální smrt. Jeho možnosti uplatnění ve společnosti jsou nulové."

Podle právníka lékaři pochybili, když pacienta po operaci trvale nesledovali. "Zvolili špatnou variantu. Jeho zdravotní stav kontrolovali pouze po patnácti minutách, což bylo nedostačující. Měl být trvale napojen na měřící přístroje."

Zástupce nemocnice Bohdan naproti tomu tvrdí, že nemocnice postupovala podle platných zákonů. "Po právní stránce lékaři neudělali žádnou chybu. Nemohou proto nést odpovědnost a platit tak vysoké odškodné. Litujeme toho, co se stalo. Rodině jsme vyplatili jednorázovou částku šedesát tisíc korun," uvedl právník.

Matka poškozeného je přesvědčena, že k zanedbání došlo. "Nesou minimálně etickou a morální odpovědnost. O syna se někdo musí neustále starat. Nemůže zůstat bez dozoru," líčí čtyřiačtyřicetiletá Eva Martináková.
 

PŘÍPADY POŠKOZENÝCH PACIENTŮ
Je dražší zlomený kotník, či život dítěte?
Lékařka nemusí k soudu, zaplatí odškodné
Poškozený pacient žádá další peníze
Zubařku čeká soud za ublížení na zdraví
Britští lékaři omylem zabili pacinta
Potrestaní lékaři v nemocnici zůstávají
Mladík nakažený HIV se dočkal odškodnění
Komise neřekla, kdo pacientkám ublížil
Ženy dostanou odškodné jako v roce 1965
Rozsudek: Vinna je nemocnice
Lékař anesteziologicko-resuscitačního oddělení Vít Konopáč před soudem přiznal, že kdyby pacienta přeložili na oddělení se zvýšenou péčí, nedošlo by k poškození zdraví. "Charakter operace si však takové opatření nevyžádal," doplnil lékař.

Primář ARO v ostravské fakultní nemocnici označil případ za chybu systému. "Je jednoznačné, že muž v nemocnici utrpěl trvalé následky a navíc po naprosto banální operaci. Lékaři však nepochybili. Chyba je na straně nemocnice," dodal Jan Jahoda.

Doplnil, že v rámci fakultní nemocnice už osm let funguje tzv. dospávací pokoj, ve kterém životní funkce pacientů po anestezii důkladně monitorují přístroje. "Bojovali jsme za jeho zřízení. Od té doby jsme podobnou událost nezaznamenali. Ve Frýdku-Místku takový pokoj bohužel neměli," vysvětlil Jahoda.

,

Video