Za své funkce mají zastupitelé miliony

  • 2
Praha - Statisícové odměny si vyplatili členové zastupitelstva, kteří zasedají v dozorčích radách energetických společností, v nichž má město podíl. Odměny se podle opozice promítají i do ceny za energii. Například Náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD) si může jako člen dozorčí rady Pražské plynárenské připsat za loňský rok čistých dvě stě tisíc korun odměny. Náměstek Petr Švec (ODS) jako předseda dozorčí rady Pražské energetiky získal zhruba půl milionu korun.

Švec zároveň zasedá i v dalších třech energetických holdinzích, v nichž část vlastnictví připadá metropoli.

Další tantiémy, čili podíly z čistého zisku, však z těchto pozic zastupitel zatím nezískal. Společnosti byly založeny teprve letos a tantiémy dosud nevyplatily.

Celková výše odměn, které si členové představenstva a dozorčích rad energetických společností za loňský rok vyplatili, dosáhla částky celkem jedenáct a půl milionu korun. Ve statutárních orgánech zasedá devět lidí. "Jedná se o desítky hodin práce měsíčně, které musím věnovat práci v dozorčí radě," tvrdí Kechner, který v plynárenské společnosti zasedá od roku 1999.

NÁZOR

Odměny politikům?
Členové zastupitelstva hlavního města si mohou přijít na slušné peníze. Za to, že zastupují město v představenstvech a dozorčích radách různých firem dostávají statisícové roční odměny.

Pokud by město jako podílníka akciových společností zastupoval nějaký odborník, nikdo by se ani nepozastavil nad tím, že za práci přísluší odměna. Ovšem politici jsou ve zcela jiné situaci a tyto odměny by brát neměli.

Neobstojí tvrzení, že práci ve společnostech obětují desítky hodin měsíčně - protože pak jsou zase desítky hodin nepoužitelní pro řízení města.

A pokud je práce v představenstvech či dozorčích radách jen formální a nezabere prakticky žádný čas? Tím hůře. Tantiémy by se pak začínaly podezřele podobat korupci, byť legalizované podle všech zákonů.

Politici by však měli před dalšími volbami přiznat, že politika není jenom služba, ale i docela výnosný byznys.
(ník)

Problematiku plynárenství musí podle svých slov neustále promýšlet, takže to podle něj v žádném případě nejsou zadarmo vydělané peníze. "Musím problematiku neustále sledovat," uvedl náměstek primátora, který je odpovědný za sociální, zdravotní a bezpečnostní oblast.

Kechner od roku 1999 zároveň předsedá dozorčí radě společnosti Rencar. "Člověk musí být trošku manažer. Z Rencaru, kde se uvažovalo i o likvidaci, jsme zvládli vytvořit společnost, která se prodala za sto devadesát milionů korun," uvedl Kechner.

Náměstek Petr Švec zasedá ve statutárních orgánech celkem čtyř společností, v nichž metropole figuruje jako jeden z vlastníků. Předsedou dozorčí rady Pražské energetiky je šestým rokem. "Kolik jsem na tantiémách získal, vám přesně nepovím, jsem na dovolené a papíry u sebe nemám," sdělil Švec.

Zabránit tomu, aby poslanci města figurovali ve statutárních orgánech komerčních společností, se snaží radniční opozice. Prozatím ale bez úspěchu. "Návrh, který jsme zhruba před půl rokem podali na zastupitelstvu, kvůli zamítavým hlasům neprošel. Proti hlasovali samozřejmě představitelé těch stran, které do dozorčích rad vysílají své poslance," poznamenal šéf opozičního klubu Michael Hvížďala (US).

Nový návrh chce opozice podat počátkem příštího roku. "Jsem rozhodně proti tomu, aby politik, který kandidoval proto, aby hájil zájmy občanů, pak hájil zájmy energetických holdingů," řekl Hvížďala. Statisícové odměny se navíc podle mne jasně promítají do zvyšujících se cen za energii. "Prostě klasická politická trafika," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video