Majitelé domů musejí udržovat chodník v pořádku. Ovšem ne solí, za to jim hrozí pokuta. Ilustrační foto

Majitelé domů musejí udržovat chodník v pořádku. Ovšem ne solí, za to jim hrozí pokuta. Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Za sůl na chodníku hrozí pokuta 30 tisíc, na silnicích jsou jí přitom tuny

  • 108
Silnice i chodníky se poslední dny po ránu mění v kluziště. Zatímco sůl na silnicích je povolená a vysypou se jí tam tuny, na chodnících nemá co dělat. Alespoň podle vyhlášky Prahy. Kdo posolí chodník před svým domem, může dostat pokutu až 30 tisíc.

Uklízet chodník je zákonná povinnost majitele domu. Ovšem výběr materiálu, který může použít na posyp, je zúžený. Vyhláška hlavního města zakazuje kromě škváry a popela používat i sůl a její směsi. Stejný metr ale rozhodně neplatí pro údržbu silnic.

Zatímco majiteli nemovitosti, který si před vchodem chodník posype solí, hrozí až třicetitisícová pokuta, Technická správa komunikací a jí najaté firmy, které udržují vozovky a obecní chodníky, sypou na silnice tuny soli. "Naším úkolem je zajistit sjízdnost, takový je požadavek Prahy," řekl iDNES.cz mluvčí TSK Tomáš Mrázek. "Kdyby tam byl štěrk a písek, sjízdné by to nebylo," tvrdí.

Z posypu solí je vyloučeno pár oblastí v Praze. Patří k nim třeba právě solí zničený Karlův most, který je od roku 2007 rekonstruován, nebo most železniční.

Mrázek se domnívá, že na vybranou je ze dvou variant. "Buď budeme šetrní k životnímu prostředí, nebo budeme udržovat sjízdné silnice, kudy jezdí sanitky a MHD," podotkl. Bez soli se sjízdnost prý nedá zaručit. "Představte si autobus, který veze dvě stě lidí. Spoléhat na náhodu, jestli vyjede štěrkem vysypanou cestu do kopce, nebo ne...," naznačil nespolehlivost inertního, tedy zdrsňujícího posypu Mrázek.

Solení chodníků magistrát nedovoluje s ohledem na ničení zeleně nebo obuvi chodců a tlapek psů. Solí na zemi trpí i omítky domů, ze kterých se sůl zadržující vodu těžko odstraňuje.

Solení, až na výjimky, nikdo nehlídá

Přestože majitelům nemovitostí hrozí vysoké pokuty, příliš se z postihu strachovat nemusejí. Není totiž jasné, kdo by měl dohlížet na to, zda svůj chodník posypou chloridem sodným. - čtěte Pražané nesmějí solit chodníky, nikdo ale neví, kdo to má ohlídat

Městská policie problém kluzkých chodníků řeší pouze domluvou nebo upozorněním, žádné speciální akce, jejichž cílem by byl stav chodníků, neexistují. "Strážníci kvůli tomu nepokutují, pouze upozorní majitele domu," uvedla mluvčí pražské policie Vilma Častová.

Pokud je chodník ve špatném stavu, ulici vyfotografují. Snímky se pak využívají v případech, kdy si na zledovatělém povrchu nějaký chodec ublíží. I za to odpovídá majitel nemovitosti, který chodník neodhrabe nebo neposype. Člověk, který si na neošetřeném chodníku ublíží, se ale svých práv nedovolává lehce. Musí prokázat, kde přesně se zranil.

Některé městské části posílají do terénu své pracovníky. Třeba Prahu 6 má na starosti osm inspektorů, kteří solení chodníků hlídají. Nuselská radnice má podobné pracovníky. Ti dohlížejí hlavně na to, zda lidé chodníky vůbec uklízejí.

Meteorologové upozorňují, že počasí se do pátku nezlepší. "Vzhledem k promrznutí půdy, prochlazenému zemskému povrchu a poklesu teplot během noci pod nulu se budou nadále místy vyskytovat náledí a zmrazky, ojediněle i ledovka," sdělila Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu. - čtěte Silnice budou namrzlé až do pátku, varovali meteorologové


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video