Za stejnou práci nelze dávat jiný plat

  • 30
Šidit mladé lidi, ženy či Romy a za stejnou práci jim platit méně peněz než ostatním už zaměstnavatelé nebudou smět. Zakáže jim to nový antidiskriminační zákon, který projednává legislativní rada vlády.

Na to, aby lidé nebyli znevýhodňováni kvůli své rase, pohlaví, věku, sexuální orientaci či náboženskému přesvědčení, bude dohlížet buď nový úřad (Centrum pro rovné zacházení), nebo veřejný ochránce práv.

A zjedná nápravu. Ombudsman bude smět podle nového zákona pomáhat i lidem, kteří se považují za oběť diskriminace ze strany soukromých firem. Zatím dohlíží jen na to, jak si počínají státní orgány.

"Myslím si ale, že by bylo lepší, kdyby vznikl nový samostatný úřad," řekl MF DNES předkladatel zákona, vicepremiér Petr Mareš. Že v Česku antidiskriminační zákon chybí, se píše i ve zprávě o stavu lidských práv, kterou ve středu na návrh vládního zmocněnce Jana Jařaba schválila vláda.

Jařab odmítá tahanice o děti
Jařab ve zprávě poukazuje i na další oblasti, kde jsou lidská práva stále porušována.

Upozorňuje například na neschopnost soudů vymoci vlastní rozsudky v případech porozvodových sporů o děti, kvůli níž Česko čelí sérii žalob o odškodnění u soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

"K porušování práva dítěte stýkat se s oběma rodiči přispívá nedůsledný postup státních orgánů a soudů," podotýká Jařab. Ve své zprávě se pustil i do špatných poměrů, které vládnou v ústavech pro mentálně postižené a dlouhodobě nemocné lidi.

Navrhuje, aby všechna tato zařízení mohl nově kontrolovat i veřejný ochránce práv. Pak už by se neměly opakovat takové případy jako v ústavu pro mentálně postižené chlapce ve Svatém Janu, kde například personál koupal svěřence postupně v jedné vodě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video