Za spojení s podsvětím dostali vyšetřovatelé třináct let

- O tom, že tři brněnští policisté zásobovali ostravské podsvětí heroinem, neexistují žádné důkazy - ani drogy, ani peníze. Přesto Krajský soud v Ostravě na základě nepřímých důkazů poslal bývalé vyšetřovatele Stanislava Mozgu a Miloše Jeřábka na třináct roků do vězení. Bývalý šéf odboru pro boj s organizovaným zločinem Krajského úřadu vyšetřování v Brně Petr Netík dostal čtyři roky, dvanáct let tři ostravští překupníci a Makedonec Bedri Eljmazi, který podle soudu část heroinu vyvezl za hranice a nyní se skrývá ve své vlasti. Další dva obžalovaní byli zproštěni viny.

"Víme, že neseme kůži na trh, protože neexistuje jediný přímý důkaz viny," zhodnotil složitý případ Miroslav Mucha, předseda senátu, který se po závěrečných návrzích týden radil o tom, jaký a zda vůbec vyhlásí rozsudek. Ještě den předtím obhájci navrhující u všech klientů zproštění prohlašovali, že soud je v důkazní nouzi a rozsudek nebude. "Nemáme sebemenší pochybnosti o vině. Nepřímé důkazy tvoří ucelený řetězec a dostačují k prokázání viny," vysvětlil předseda senátu.

Aféra vypukla loni na jaře. Kriminalisté se dozvěděli, že ostravské podsvětí obchoduje s heroinem, který zřejmě pochází od brněnských policistů. Vyšetřování ukázalo, že vyšetřovatelé Netík a Mozga na oko zlikvidovali ve spalovně tašky s osmdesáti kilogramy heroinu zabaveného při razii v Lanžhotě. Dodnes se však neví, co v taškách vlastně bylo.

Soud je přesvědčen, že minimálně dvacet pět kilogramů drogy skončilo prostřednictvím ostravských překupníků v rukou východní narkomafie.

Jak se policisté s dealery zkontaktovali? Jeden z největších ostravských překupníků drog Jiří Herold a další muž byli v Brně vyšetřováni pro podezření z kšeftování s kradenými autorádii. "Když mě Jeřábek pouštěl z vazby, požádal, abych ho svezl do Frýdku-Místku za přítelkyní. Pak si od nás na dva dny půjčil auto," tvrdí obžalovaný Herold. Vztahy mezi Heroldovou bandou a vyšetřovateli pak přerostly až k předávání drog. Podle rozsudku Netík zorganizoval fingovanou likvidaci heroinu ve spalovně, Jeřábek a Mozga zajistili prodej.

"Mozga rozprodal minimálně pětadvacet kilogramů za pět a půl milionu korun. Skutečná cena přitom byla nejméně pětadvacet milionů," tvrdí předseda senátu. Za jeden z nepřímých důkazů považoval fakt, že policisté v té době náhle přišli k penězům. Například Mozga si pořídil byt za jeden a půl milionu, auto a další věci. Krátce předtím si přitom kupoval elektroniku na splátky.

Stejně jako změny v majetkových poměrech využili soudci jako důkaz výpovědi svědků a policejní odposlechy telefonů. Z nich je jasné, že vyšetřovatelé domlouvali s překupníky nějaké obchody. Obžalovaní tvrdí, že šlo o víno, slivovici či med. "To jsme vyloučili jako zcela absurdní," řekl Mucha. Všichni obžalovaní se proti rozsudku odvolali.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Rozsudek v jedné z nejsložitějších kauz má být precedentem
Rozsudek v jedné z nejsložitějších kauz posledních let má být precedentem. Vyšetřování totiž naznačilo, že neexistují jasná pravidla, za jakých policie může likvidovat drogy zabavené při trestné činnosti

Před soudem stojí už od března tři policisté obvinění, že heroin na oko zlikvidovali ve spalovně, ale ve skutečnosti ho rozprodali dál. Kvůli jeho distribuci je obviněno dalších pět mužů. "Žádáme, aby soud všechny obviněné zprostil obžaloby," shrnul závěrečné návrhy Zdeněk Odehnal, právní zástupce bývalého brněnského vyšetřovatele Petra Netíka. Ten se spolu s kolegy hájí tím, že heroin zabavený při razii na celnici sice spálili, ale jen proto, protože ho neměli kde uskladnit. Odmítá tvrzení žalobce, že ho dál rozprodali.

Policie a státní zástupce však tvrdí, že s právě osmdesáti kily původně zabaveného heroinu obchodovalo ostravské podsvětí.

Proces stojí především na policejních odposleších telefonů a na výpovědích svědků, jež mají podle žaloby dokázat, že ostravské podsvětí kšeftovalo s heroinem z policejních razií. Advokáti však odposlechy i svědky zpochybňují - vesměs jde o narkomany závislé na heroinu.

Obžalovaní využili práva nevypovídat
Na začátku hlavního líčení využili obžalovaní Ar Abajyan, Daniel Bittner, Petr Kolesa, Jiří Herold a Petr Netík svého práva nevypovídat a proto byly u soudu čteny jejich výpovědi z přípravného řízení. Všichni obžalovaní shodně tvrdí, že s drogami neměli nikdy nic společného a už vůbec s nimi neobchodovali. 

"Naše víra nám zakazuje kšeftovat s drogama a holkama. Nikdy bych se do ničeho podobnýho nepustil. Když jsem se dozvěděl, že v restauraci, kam jsem chodil na pizzu se prodávají drogy, tak jsem tam přestal chodit, abych neměl problémy," řekl před soudem Arménec Ar Abajyan.

Eskorta přivádí obžalované k senátu ostravského krajského soudu, 21. března 2000


Video