Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za špatnou léčbu zraku nemocnice zaplatí pokutu, odškodnění ne

  • 30
Státní ústav pro kontrolu léčiv nařídil královéhradecké fakultní nemocnici zaplatit pokutu 625 tisíc korun za pochybnou léčbu zraku u více než 150 pacientů. Jeden z nich kvůli tomu zcela přišel o zrak.

Mužem, který oslepl, je Iljič Tesař. Po nemocnici žádal odškodnění půl milionu korun za pochybnou léčbu. Krajský soud v Hradci Králové v pátek rozhodl, že případ je promlčen.

Podle soudkyně Věry Adámkové promlčecí lhůta při nemajetkové újmě nezačíná okamžikem vzniku újmy, ale v okamžiku neoprávněného zásahu. Případ se stal počátkem roku 2006, ale Tesař se odhodlal k podání žaloby až po třech letech. Podle vyjádření soudu tedy promlčecí lhůta začala 19. června, kdy byl Tesařovi lék podán a ne až o tři dny déle, kdy mu oteklo oko a musel se podrobit operaci.

S tím ale nesouhlasí Tesařův právní zástupce Mario Švehelka: "Desítky let se tvrdí, že tříletá promlčecí lhůta může začít až v době, kdy může člověk podat žalobu. Tu nemůže podat dříve, než mu škoda vznikne. Kdyby to tak bylo, tak paradoxně může škoda vzniknout až poté, co se promlčí. A to je nesmysl," řekl právník.

Právnička nemocnice Jiřina Zatloukalová tvrdí, že Tesařova léčba, při které mu byl aplikován lék určený na nitrožilní aplikaci místo do žíly přímo do oka, je podle předpisů a vše proběhlo v pořádku.

"Tvrzení zástupkyně fakultní nemocnice jsou absolutně lichá. To, co provedla hradecká fakultní nemocnice, je zcela nezákonné," reagoval ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Pokutu dostala nemocnice už v roce 2008, najevo vyšla až nyní během sporu s Tesařem. Verdikt potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. "Dále bylo shledáno, že nemocnice porušila zákon o léčivech a prováděla nezákonné zkoušení léků na lidech, a to ve více než 150 případech," uvedl Beneš.

Vedení nemocnice je spokojeno. "To, že se tehdy nepostupovalo zcela korektně ve smyslu legislativních záležitostí u klinických studií, je zcela nepochybné. Ale řešení z hlediska potencionálního poškození zdraví tam rozhodně není," uvedl současný ředitel Roman Prymula.

Bývalý šéf nemocnice Leoš Heger vinu přiznává, ale lékařů se zastává. "Bylo to tehdy takové kontroverzní. Dlouho jsme se přeli s ústavem na kontrolu léčiv a ministerstvem, zda to vůbec byla klinická studie. Mysleli jsme, že je to jen podávání léků v jiné indikaci, než na kterou je určen," řekl Heger. Podle něj to ale ministerstvo vidělo jinak a jednalo se tedy o pochybení lékařů a nedodržení formalit, které jsou k podobným studiím nezbytné.

S lékařem se nemocnice rozloučila. "Dotyčný lékař odešel a další dostal pokutu," uvedl Heger.

Ústav pro kontrolu léčiv chce podobným experimentům zabránit. "Od roku 2008 jsme zprovoznili registr, kde si pacient může prohlédnout klinické zkoušky a ověřit si, zda podávání léku je do takové studie zařazeno," dodal Beneš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video