Za smrt uprchlíků budou pykat i organizátoři

Za udušení 58 čínských ilegálních uprchlíků budou pykat další lidé. Poté, co britský soud v dubnu uznal vinným z neúmyslného zabití imgrantů nizozemského řidiče kamionu Perryho Wackera, odsoudil nyní ve stejném případu nizozemský soud sedm organizátorů cest uprchlíků do zahraničí.

Běženci se udusili v kamionu loni v červnu při cestě trajektem přes Lamanšský průliv z Belgie do Británie. Celníci jejich mrtvoly objevili v přístavu Dover.

Obvinění členů převáděčského gangu se týkala zabití, pašování lidí a příslušnosti ke zločinecké organizaci. Byly rovněž vyneseny vysoké peněžité tresty.

Šéf převáděčů Gursel Ozcan byl odsouzen k odnětí svobody na devět let, jeho kumpán Haci Demir, rovněž turecké národnosti, dostal stejný trest. Pět dalších členů organizace bylo odsouzeno na 30 měsíců až sedm let.

Před nizozemským soudem stálo původně devět lidí, kteří se měli podílet na cestách imigrantů. Dva z nich byli osvobozeni.

Ozcanovi a Demirovi přičetla tříčlenná porota k tíži zejména fakt, že stáli v čele mezinárodní sítě, která na pašování imigrantů do Británie vydělala podle rozsudku "desetitisíce dolarů". Oba navíc byli odsouzeni k pokutě 97 000 zlatých, tedy v přepočtu k zaplacení asi jednoho a půl milionu korun.

PŘÍPAD MĚL DOHRU

Případ hromadného úmrtí imigrantů vyvolal v západoevropských zemích velké pobouření a
vedl k rozsáhlému vyšetřování a v konečném důsledku i k přísnějším opatřením na hranicích.

"Je to děsivá událost," řekl několik dnů po šokujícím nálezu ministr vnitra Jack Straw a slíbil, že případ bude důkladně vyšetřen. Britská vláda v březnu 2000 zavedla přísné postihy proti řidičům, kteří se ilegálně pokusí přepravit uprchlíky na britské území. Za každého takového přistěhovalce musejí řidiči zaplatit pokutu 2000 liber, což je v přepočtu asi 120 tisíc korun.

Řidič dostal v dubnu 14 let
Britský soud poslal řidiče kamionu do vězení na čtrnáct let. Muž se bránil tím, že nevěděl, že veze lidi.

Dva muži, kteří převoz přežili, však popsali, jak se běženci zoufale snažili dostat z uzavřené části kamionu, v němž bylo vypnuto chladicí zařízení.

Imigranti v Doveru popsali peklo v kamionu
"Někteří zoufale křičeli o pomoc a tloukli do horkých kovových stěn. Jiní leželi a umírali v tiché agónii," citoval list Daily Mail dva přeživší, jimž je kolem dvaceti let. Lidé uvnitř kamionu nejdříve ze všech sil křičeli o pomoc, postupně však natolik zeslábli, že své úsilí vzdali.

Podle zpráv britského tisku zorganizovaly ilegální převoz uprchlíků na britské ostrovy čínské zločinecké gangy, známé jako Triády. Ty za přepravu jednoho uprchlíka požadují částku až 20 tisíc liber. Každý z Číňanů zaplatil za převoz několik tisíc dolarů, aby mohl v Británii začít nový život.

Uprchlíci z chudých čínských provincií jsou do Británie často dopravováni přes země východní Evropy, včetně České republiky. Podle listu The Times vede jedna z cest také přes Cheb nebo po železnici přes Prahu.

Společnost vznikla jen pár dnů před tragédií v Nizozemsku
Při pátrání vyšlo najevo, že přepravní společnost "Van der Speck", u níž je kamion registrován, byla založena teprve několik dnů před tragedií.

Britští celníci se rozhodli vůz otevřít právě proto, že o této společnosti neměli žádné informace. Podezřelé bylo i to, že řidič platil za přepravu trajektem z belgického přístavu Zeebrugge do Doveru v hotovosti.

Nizozemská policie zadržela i šéfa přepravní firmy. Podle televizní stanici Sky-News se jedná o čtyřiadvacetiletého Nizozemce Arjena van der Specka.

Policie musela podle agentury Reuters prohledat v Rotterdamu tři domy, než hledaného podnikatele dopadla. Podle nizozemského tisku spediční firma fungovala pouze přes poštovní schránku.

Nedatovaný rentgenový snímek vnitřního prostoru kamionu pořízený francouzskými celníky na překladišti v Calais před naloděním na trajekt do Velké Británie, uprostřed jsou vidět postavy ilegálně přepravovaných uprchlíků, 21. 6. 2000

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video