Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Zlomenina, zlomená ruka, sádra, úraz | foto: Profimedia.cz

Za smrt se přestane vyplácet 240 tisíc, o odškodném budou rozhodovat soudci

  • 101
Nový občanský zákoník, který bude v červnu schvalovat parlament, zcela ruší tabulky s "cenami" za jednotlivé úrazy. O odškodném mají nově rozhodovat jen soudci podle konkrétních případů. Ty nejsou nyní vůbec zohledněny, navíc jsou částky příliš nízké.

Nárok získat odškodnění má člověk nejen za ztrátu na výdělku, ale i za vynaložené náklady spojené s léčením úrazu při úrazu, který si sám nezpůsobí. Pokud někdo cizí vinou ztratí blízkého příbuzného, má především právo na jednorázové odškodnění.

Dnes dostane pozůstalý člen rodiny podle tabulky 240 tisíc za úmrtí příbuzného. Při ochrnutí na všechny končetiny dostane pacient 360 tisíc, při ztrátě obou varlat 144 tisíc.

"Takové tabulky, jako máme u nás, nejsou nikde na světě. Samozřejmě, že život zdravého pětatřicetiletého člověka, který má rodinu s dvěma dětmi, nemůže být ohodnocen stejně jako život starého člověka s těžkou rakovinou, který má vyhlídku posledních dvou měsíců života," popisuje nevýhody dnešní úpravy hlavní autor nového občanského zákoníku, profesor Karel Eliáš. Tabulky velmi kritizuje také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) považuje hlavně jednotlivé částky za velmi nízké. "Jsou výrazně nižší, než je běžné v západní Evropě, lidé by měli dostávat daleko více peněz," říká Pospíšil.

"Zadruhé jsou ty tabulky velmi svazující, chceme, aby soudce rozhodoval podle konkrétního případu," přidává se k expertům.

Jak však budou soudci rozhodovat, když nebudou mít vůbec žádné vodítko, kolik peněz "přiklepnout" za které zranění? Nebude to v každém okrese jinak?

"Během čtrnácti dnů budu mít schůzku s vedením Nejvyššího soudu a chci je požádat o nějaké stanovisko právě k otázkám těchto částek," říká Pospíšil. Právě Nejvyšší soud má za úkol sjednocovat rozsudky.

"U újmy na cti nebo dobré pověsti také neexistuje žádný sazebník, a soudy to zvládají vcelku s přehledem," argumentuje Eliáš.

Co se také změní v občanském zákoníku

Ztráta radosti z dovolené
Rekreant bude mít nově právo na odškodnění, když cestovní kancelář neposkytne, co slíbila – třeba pokoj s výhledem na moře.

Dům i pozemek – jeden vlastník
Už nemá být možné, aby dům a pozemek měly dva vlastníky – předejde se spoustě sporů, kdy jeden nechce pustit druhého do domu přes svou zahradu

Náhradní mateřství
Zákoník řeší vztah žen, z nichž jedna donosí dítě druhé. Oficiálně je matkou žena, která dítě porodí. Dárkyně zárodečných buněk ho bude moci osvojit.

Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání "zletilosti"
Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Na alkohol a řízení auta si ale bude muset počkat.

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější
Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy vy bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí.

Cena zvláštní obliby
Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video