Za smrt potápěče nesou díl viny kolegové

  • 2
Policie pomalu odhaluje, co zavinilo únorovou smrt potápěče v zatopeném lomu na Bruntálsku. Znalci potvrdili, že výstroj 31letého muže byla v pořádku. Za utonutí by však mohli nést odpovědnost jeho dva kolegové. Nebyli totiž k sobě připoutáni lany a při vynořování nechali kolegu u dna.

Policista v civilu se spolu se dvěma kamarády potápěl poslední únorový den v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku. V lomu však utonul a policejní potápěči našli jeho tělo v hloubce 17 metrů až druhý den. - více zde

Podle ostravského potápěče, který si nepřál být jmenován, provázely ponor tří potápěčů problémy už od začátku. Jednomu z dvojice, která se úspěšně dostala na hladinu, totiž pod vodou došel kyslík a dýchal s pomocí kolegy z jeho kyslíkové láhve.

"Spolu pak začali stoupat na hladinu. Všichni tři měli být k sobě připoutáni lany. To bohužel nebyli, tak s třetím kolegou ztratili kontakt. Pak se jim ho už nepodařilo najít," řekl.

Později podle něj navíc vyšlo najevo, že oběť neměla kvalifikaci pro náročné ponory pod led.

Policisté nevylučují, že by případnou trestní odpovědnost mohli nést i kolegové mrtvého muže.

"Případ je ještě v šetření. Nyní proto není možné říct, zda bude někdo v této souvislosti obviněn. Dosud tak kriminalisté neučinili," uvedla mluvčí bruntálské policie Lucie Krašteničová.

Podle znalců byla výstroj jednatřicetiletého potápěče v pořádku. "Výsledky odborného zkoumání neodhalily žádnou závadu. Vybavení bylo plně funkční a odpovídalo použití," řekla podotkla Krašteničová.

Dodala, že podle předběžných výsledků pitvy potápěč zemřel na nedostatek vzduchu a následky rychlého výstupu na hladinu. "Podrobné výsledky ale budeme znát až do dvou týdnů."

Odborníci však nevylučují, že v dýchacím přístroji mohly uvíznou krystalky ledu, které mohly jeho funkčnost ovlivnit. "To se ale nyní nedá dokázat. V okamžiku, kdy se vybavení dostalo do tepla, led roztál," uvedl už citovaný ostravský potápěč.

,

Video