Za smrt čtyř horníků rozdal soud podmínky

Kladenský soud rozhodl o vině šesti lidí za výbuch v dole Schöller v Libušíně. Bývalým zaměstnancům dolu uložil dvouleté podmínky s odkladem na tři roky. Při nehodě v roce 2001 zemřeli pod zemí čtyři horníci. Podle obžaloby výbuch zavinila nedbalost a porušení předpisů.

Podle soudu totiž coby vedoucí pracovníci zanedbali bezpečnostní předpisy, což mělo za následek výbuch metanovzdušné směsi při kterém přišli o život čtyři horníci.

"Obžaloba byla podána na nesprávné lidi. Na lavici obžalovaných měl sedět někdo z vedení dolů a ne ti, kteří měli nejmenší možnost ovlivnit zdejší dění," prohlásil v závěrečné řeči jeden z obhájců.

Podle státní zástupkyně Niny Brozové ale ředitel dolu nemůže odpovídat za to, že někde v podzemí chybí nějaký materiál. Od toho jsou na jednotlivých pracovištích odpovědní pracovníci.
 
K jejímu názoru se přiklonil i senát. Soudce Ivo Poštolka sice připustil, že horníci byli pod tlakem vedení dolů, kterým záleželo na hospodářských výsledcích, to je ale nezbavovalo trestní odpovědnosti. "Na této tragické události měli zřejmě podíl i ti, kteří na následky exploze zemřeli. To už ale nezjistíme," uvedl soudce při zdůvodnění rozsudku.

Podle jeho slov senát dlouho zvažoval, jaký uložit trest. Pro trestný čin obecného ohrožení je totiž sazba od tří let výše, která dává možnost uložení nepodmíněných trestů.

*Listopad 2001
 Výbuch metanovzdušné směsi připravil o život čtyři horníky
*Leden 2002
 Český báňský úřad zařadil dva poslední doly na Kladensku mezi nebezpečné plynující doly
*28. února 2002
Skončil provoz na dole Tuchlovice
*30. června 2002
Skončila těžba na dole Schoeller a tím i  225 let dlouhá historie hornictví na Kladensku
*Červenec 2002
Vyšetřovatel obvinil šest pracovníků dolů z obecného ohrožení
*Prosinec 2003
 Případem se začal  zabývat Okresní soud v Kladně 

"Nakonec jsme se rozhodli pro mimořádné snížení trestů, protože se domníváme, že pro všechny to byla životní zkušenost, která by jim měla být dostatečným poučením," dodal soudce. 

Rozsudek dosud nenabyl právní moci, protože jak státní zástupkyně i obžalovaní se buď nevyjádřili nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
 
Důlní plyn metan explodoval na druhém patře dolu Schöller asi hodinu před půlnocí 29. listopadu 2001. Tři horníci zemřeli na místě, čtvrtý za několik týdnů v nemocnici.

Výbuch zapříčinilo špatné odvětrávání nahromaděných plynů. Vyšetřovací komise zjistila, že odvětrávací potrubí nebylo přivedeno až k místu těžby. Plyn zřejmě zažehl jeden z horníků, když si zapaloval cigaretu.

Pracovníkům, kteří zanedbali bezpečnostní opatření, hrozilo až deset let vězení. Pochybila i společnost Českomoravské doly. Obvodní báňský úřad v Kladně ji předloni potrestal milionovou pokutou.

Neštěstí urychlilo konec těžby černého uhlí na Kladensku.


Video