Stát rodinám mrtvých policistů moc nepomáhá,  větší pomoc jim poskytují kolegové  obětí. Ilustrační foto

Stát rodinám mrtvých policistů moc nepomáhá, větší pomoc jim poskytují kolegové obětí. Ilustrační foto | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Za sedmnáct let zahynulo ve službě 88 policistů

  • 166
Policisté jsou ve válce Doslova. Mají totiž stejné ztráty na životech jako armáda, která už šestnáct let operuje ve válečných zónách. Od roku 1990 zahynulo ve službě už 88 policistů.

Od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 už tragicky zemřelo 66 policistů. Téměř polovina policistů z nich zahynula pod koly aut, třicet procent bylo ve službě zastřeleno. Ostatní zemřeli nešťastnou náhodou - při výcviku či autonehodě, když spěchali za případem.

Policejní prezident Vladislav Husák k tomu říká: "Jsme holt první na ráně."

Fakt, že nejvíce ztrát na životech je mezi "dopraváky", Husák vysvětluje bezohledností řidičů, kteří leckdy v opilosti najíždějí do dopravních hlídek.

Za smrt policistů mohou často agresivní řidiči
"Jejich agresivita nezná mezí. Auto je za jistých okolností mimořádně nebezpečná zbraň," dodává Husák, jenž dříve sám sloužil v dopravní policii.

Opilý řidič František Dulínek tak v září 2005 zabil Petra Staňu (43), který šel při akci Kryštof zkontrolovat své mladší kolegy.

"Stáli na parkovišti a manžel prý stihl ještě kolegy výkřikem varovat, ale sám uskočit nestačil. Pořád se s tím nedovedu srovnat. Ve vteřině jsem přišla o jedinečného partnera a tři synové o tátu," říká Dagmar Staňová.

Zraňuje ji i to, že Dulínek byl loni v listopadu odsouzen k pouhým třem rokům vězení. Proti rozsudku se ihned odvolal i státní zástupce.

Když čtete záznamy o tragicky zemřelých policistech, vyjde vám z toho, že patřili sice k "obyčejným pěšákům", ale také k výjimečným osobnostem s respektem u svých kolegů.

Ti proto za Dagmar Staňovou občas zajdou a zeptají se, jak by v tom či onom sporném případě jednal její manžel. "Jsem za to moc ráda. Někdy se mi zdá, že Petr pouze odešel do práce a že se najednou otevřou dveře a on vejde."

Když se však řeč stočí na odškodnění, které dostala od státu, jen mávne rukou. "Na to, co úředníci předvádějí, mám jedinou větu: Směšné - stát na nás v podstatě kašle!"

Vdovy a sirotci po tragicky zemřelých policistech říkají, že jim pomáhá jen "Nadace policistů a hasičů - vzájemná pomoc v tísni". Ať jde o příspěvky sirotkům na životní pojistky, stavební spoření nebo finanční pomoc v nouzi.

Pomáhá stát? Raději nemluvit
Ředitel nadace Vladimír Šutera o roli státu v péči o rodiny po policistech raději mlčí. "Musel bych totiž říct něco hodně ostrého," říká. Peníze získává z dobrovolných příspěvků policistů a sponzorských darů.

Vyprávět o (ne)pomoci státu by mohla i Martina Linhartová, jejíhož manžela, kriminalistu Jiřího Linharta, zastřelil recidivista Petr Chromek 23. dubna 1998.

Policisté na ten den naplánovali na několika místech Prahy razii proti gangu vyděračů a kšeftařů se zbraněmi. Čtyři kriminalisté zamířili i k domu, kde chtěli prověřit byt v devátém patře.

"Vyjeli jsme o patro výš a opatrně sešli ke dveřím. Dva kolegové šli zpět, aby pohlídali vchodové dveře," vzpomíná kriminalista Jaroslav Černý, který Chromkovu palbu přežil, protože se kulka zastavila o samopal, který měl na hrudi.

"Mezitím se v desátém patře zastavil výtah. Myslel jsem, že to jedou kluci. Pak jsem se otočil a na schodišti stál chlap s dvěma pistolemi - okamžitě začal pálit," vzpomíná Černý.

Vrah Chromek byl odsouzen k dvaadvaceti letům vězení. Martina Linhartová zůstala sama se čtyřletou dcerou. Z nejhoršího se dostala jen s pomocí přátel a kolegů svého manžela. "Nezapomněli na něj. To je pro mne nejdůležitější."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video