Starosta Péťa ve středu putoval kvůli rakovině z vazby do nemocnice.

Starosta Péťa ve středu putoval kvůli rakovině z vazby do nemocnice. | foto: www.trebic.socdem.cz

Za „sebevraždu“ architekta sliboval Péťa milion

  • 435
Za slovní "domluvu" architektu Řičářovi sto tisíc korun, za "ruční vyřízení" půl milionu a za smrt, která měla vypadat jako sebevražda, rovný milion. Takovou odměnu měla slíbenou skupina vyděračů od budišovského starosty Ladislava Péti.

Jejich úkolem bylo, aby od architekta Marka Řičáře získali účetnictví, bez něhož nemohli Péťa a jeho společníci pokračovat v pokusu získat do své kapsy třicet milionů korun z grantů od Evropské unie. Řičář chtěl z projektu vycouvat, protože s machinacemi nechtěl nic mít.

O tom, jak daleko neváhal Péťa a jeho společník Zdeněk Doležel dojít, svědčí další nahrávka televize Nova v pořadu Na vlastní oči. Jednání, kde se Péťa i Doležel setkali s vyděrači, se odehrálo v motorestu ve Velkém Meziříčí.

Nahrávku pořídil Řičář, kterého nechal budišovský starosta na jednání dovézt. Řičář se však ani na této schůzce nechtěl výhrůžkám podvolit. Na to reagoval Doležel slovy: "Ty hele, jestli s tímhle cukne, tak odtud neodejde. Skončí na Vysočině, normálně na věky věků, vole."

V první fázi mělo jít nakonec o "ruční domluvu". V tu chvíli zakročil jeden z členů vyděračského gangu, který byl podle všeho domluvený s policií. Řičáře sice odvezl z motorestu údajně proto, aby ho zbil. Místo toho jej dovezl k policistům, kteří v okolí hlídali.

"Péťovi zpátky přivezl požadované účetnictví, takže mu všichni uvěřili, že Řičáře zbil," tvrdí autor reportáže Janek Kroupa.

Chystali i vraždu Kubiceho?
Nejasné však zůstává, proč se "vyděrač" takhle zachoval a kdo to vůbec je. Policisté o jeho roli mlčí a také Kroupa jeho totožnost tají. Prý se mu dotyčný sám přihlásil, když zjistil, že Kroupa skupiny kolem Péti monitoruje.

ČSSD ve středu prohlásila, že dotyčného muže nasadil do akce přímo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který se případem zabývá. - více zde

Neznámý muž každopádně v televizní reportáži vystupoval a popsal, že gang měl dostat na starost i důležitější úkol - odstranění policejního důstojníka Jana Kubiceho, šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

"Měli jsme jeho smrt nahrát jako sebevraždu. Mělo to být, jako že se pan Kubice sám oběsil a aby to působilo věrohodně," řekl ve středu v reportáži slovensky mluvící muž, který chvílemi přecházel do češtiny.

Cena za zavraždění Kubiceho měla být vyšší než v případě architekta Řičáře. Doležel, který podle Novy vraždu plánoval, za to gangu sliboval dva až tři miliony korun.

Důvěryhodná "volavka"
Nova ve středu popsala v reportáži důkladněji i způsob, jakým se její "volavka" - Aleš Vébr - dostala do Péťovy skupiny.

Budišovský starosta mu kvůli prověření, zda je na něj spolehnutí, uložil úkol, aby nějak zajistil navýšení dotace na opravu školní jídelny v Budišově. Navýšení už pro Péťu připravil podle Novy vysoký úředník ministerstva financí Eduard Komárek. "Ten je náš. Potřebuje ale politický pokyn, aby vše vyřídil," řekl na nahrávce Ladislav Péťa.

K vyplacení dalších peněz chyběl ještě podpis tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky a právě to měl Vébr zajistit. Dojednal proto Péťovi, že se se Sobotkou sejde. A skutečně se tak stalo a ministr navýšení podepsal. Sobotka ve středu připustil, že setkání proběhlo.

"Se starosty jsem se setkával celkem běžně, pokud to dovolil časový prostor. Vzhledem k tomu, že na té žádosti bylo vše v pořádku, vyhověl jsem," řekl Sobotka.

Komárek vinu popírá
Péťa po schůzce Vébrovi uvěřil, že jim při machinacích s evropskými penězi může opravdu díky svým kontaktům pomoci. Nejasné však zůstává, jestli úředník Komárek opravdu patřil k Péťovým "spřáteleným lidem". On sám to popírá.

"Já jsem viděl starostu Péťu osobně asi tak pět sekund. Byl si tady pro podklady, seděl v sekretariátu a čekal, až skončím jednání a podepíšu mu papíry. To je veškeré moje jednání s městem Budišov," řekl ve středu Komárek pro MF DNES.

Policie ve středu nechtěla komentovat, zda je ve vyšetřování případu nějaký nový posun. Zatím jsou v kauze obviněni čtyři lidé - kromě Péti a Doležela ještě bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová a zaměstnanec ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Všichni jsou ve vazbě. - více zde

Péťa putoval z vazby do nemocnice
Budišovského starostu Péťu ve středu převezli z Prahy do vězeňské nemocnice v Brně. Má zde podstoupit chemoterapii kvůli rakovině tlustého střeva.

"Léčba bude pouze ambulantní a proběhne v Masarykově onkologickém ústavu. Vězně bude na ni doprovázet eskorta," řekl ředitel věznice v Brně-Bohunicích Karel Schmeidler. Poté se také lékaři rozhodnou, zda Péťův zdravotní stav umožňuje, aby zůstal nadále ve vazbě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video